Anthony Robbins: raskeid otsuseid vastu võttes ei peagi alati kõike päris õigesti tegema

05/04/2016

Enamik inimesi meeletult kardavad otsustada. Nad justkui kangestuvad hirmust või kindluse puudumisest – või käib see neil lihtsalt üle jõu ja nad ei tea, kust alustada.

NEW YORK, NY - NOVEMBER 10: Author and motivational speaker Tony Robbins poses for a portrait at the Four Seasons Hotel in the Manhattan borough of New York, New York on November 19, 2014. (Photo by Carlo Allegri For The Washington Post via Getty Images)

Foto Carlo Allegri For The Washington Post via Getty Images

Juhid võtavad vastu neid otsuseid, mida teised võtta ei saa või ei taha. Parimad neist kasutavad süsteemi, mis garanteerib neile, et tulemus on võimalikest parim ja potentsiaalsed puudused on minimeeritud.

Mäletan vestlust kindral Schwartzkopfiga teemal mentorid, kes on kujundanud meie uskumusi elust ja otsuste tegemisest. Ta rääkis ühest kindralist, kelle alluvuses ta oli töötanud enne, kui temast sai „Stormin’ Norman“, kellena teda täna tunneme. Ta meenutas olukorda, kus kindralilt oodati seisukohta millegi kohta, mis oli olnud lahtisena pea 10 aastat. Kindral ütles: „ Vastus on ilmne, härrased.“ Seejärel andis ta neile oma vastuse ning lausus: „See on meie otsus. Tegutsege.“

Peale nende lahkumist läks Schwartzkopf kindrali juurde ja ütles: „Palun luba avameelselt kõneleda“. „Loomulikult“, vastas ta. „Kindral, ma tean, et teil ei olnud tegelikult aimugi, millest need mehed üldse rääkisid.“ Kindral naeratas ja lausus: „Sul on õigus. Ma ei mõistnud päris kõike, aga tead, mida? Seda otsust ei ole keegi suutnud 10 aasta jooksul vastu võtta. Sellest on 10 aastat räägitud, nii- ja naapidi. Kõige targemad inimesed on selle üle juurelnud ja mitte kuhugi jõudnud. Seega – oli vaid tarvis üks võimalik versioon valida ja see rakendada. Nii ma tegingi. Usun, et nüüd hakkavad kõige sobivamad inimesed selle kallal tööle ning nad kas panevad selle toimima või mitte. Kui nad näevad, et midagi on valesti, siis me muudame suunda ja teeme seda, mis õige. Praeguseni on olnud vaid ummik otsustamatusest. Otsused on jõud ja mina olen siin selleks, et neid vastu võtta. See on minu ülesanne. Seepärast olen mina juht.“

Mõtle selle peale. Otsuse tegemise juures täiuslikkuse poole püüdlemine on hullumeelne. Sa pead lõpetama kartmise ja läbikukkumise üle muretsemise. Ainus läbikukkumine on otsuse mitte tegemine ja millegi sellise edasilükkamine, mida sa tead, et pead tegelikult ära tegema.

Kui mina keerulisi otsuseid vastu võtan, siis kasutan 6-astmelist protsessi, mis mitte ainult ei aita mul parimat võimalikku valikut teha, vaid vähendab ka potentsiaalselt kaasnevaid puudusi. Me ju kõik teame, et otsustes peitub jõud.

Süsteemi nimi on OOC/EMR. Soovitan seda teha paberi peal, et sa ei jääks takerduma potentsiaalsete stsenaariumite silmuste vahel uitamisse.

Tee selgeks oma soovitavad tulemused

Mida sa saavutada tahad? Miks sul seda vaja on? Sa peaksid oma eesmärkides ja nende tähtsuse järjekorras täieliku selguse tekitama. Pea meeles, et põhjused tulevad esimesena ja lahendused teisena.

Tea oma valikuid

Kirjuta üles kõik võimalikud valikud, ka need, mis esialgu tunduvad ebatõenäolised. Siin on abiks hea põhimõte: üks variant ei võimalda midagi valida; kaks varianti on dilemma; kolme variandi seast saab juba valida. Pane kirja KÕIK variandid, meeldivad need sulle või mitte.

Mis on tagajärjed?

Mis on iga valiku plussid ja miinused? Mida sa võidaksid ja mida kaotaksid?

Hinda oma valikuid

Vaata tagajärgede plussid ja miinused üle. Küsi endalt:

  • Kuidas need mõjutavad tulemusi?
  • Kui oluline (skaalal 0…10) iga pluss või miinus sinu soovitava tulemuse suhtes on?
  • Missuguse tõenäosusega (0…100%) iga pluss või miinus võib ilmneda?
  • Missugused emotsionaalsed eelised või tagajärjed iga konkreetse valiku puhul kaasnevad?

Selle etapi lõpus saad mõned valikud oma nimekirjast juba kõrvale jätta.

Leevenda puudusi

Vaata üle järelejäänud valikute miinuspooled. Vii läbi ajurünnak alternatiivide leidmiseks, mis neid puudusi eemaldada või leevendada aitaksid.

Otsusta

Toetudes kõige tõenäolisematele tagajärgedele, vali lahendus, mis tagab suurima kindluse, et sinu soovitud tulemus realiseeruks ja vajadused saaksid rahuldatud. Tugevda oma otsust ja pane see toimima. Kinnita endale, et mis iganes juhtub, see valik viib su võiduni. Koosta elluviimise plaan ja seejärel tegutse suurelt.

Pea meeles – pigem otsusta ära ja jälgi, kas pead midagi muutma, kui et lükkad otsuse tegemist edasi.

Allikas: http://fortune.com/

 

Praktilisi nõuandeid, mida koheselt oma ellu rakendada, saad ka oktoobris toimuvalt ürituselt:

Wealth Forum Women – ainult 1000 naisele!