Robert Kiyosaki vaade säästmisele, passiivsele sissetulekule ja kinnisvarale

27/09/2015

Robert

Raamatu „Rikas isa, vaene isa“ autor Robert Kiyosaki, kelle viimane raamat „Second Chance for Your Money, Your Life and Our World“ (Plata Publishing), toob välja konkreetseid näpunäiteid, kuidas rahaasjade osas oma mõtlemist muuta.

Olete öelnud, et säästjad on kaotajad, kuid enamik teisi finantseksperte soovitavad omada sääste erakorralisteks juhtudeks. Kas põhjendaksite seda veidi?

Ehk on parem viis oma väite selgitamiseks see, et täna võib selle all mõelda vahe tegemist säästmise ja investeerimise vahel. Sularahatagavara või säästukonto omamine on märk vastutustundlikust planeerimisest, mis võib anda kindlustunde hädaolukorras või ootamatu kulutuse puhul. See on arukas rahaga ümberkäimine ning finantsharidus just selles seisnebki: saada targemaks, et teha arukamaid ja teadlikumaid otsuseid.

Seega, kas sul peaks olema likviidne säästufond eriolukordadeks? Absoluutselt! Kas see peaks eksisteerima säästukontona, kuhu on võimalik koheselt ligi pääseda, ning sisaldama nii suurt summat, et sina ja su perekond saaksite ajutistest (nt 6-9 kuud) rahalistest raskustest üle? Enamike inimeste jaoks on vastus jah.

Olles seda öelnud, teen ma siiski suurt vahet säästmisel ja investeerimisel. Likviidsus ja paidlikkus, mida pakuvad säästud, on üks asi, kuid oma rikkuse kasvatamise planeerimine hoopis teine. Viimast võib nimetada investeerimisplaaniks. Täna vajame me minu hinnangul mõlemat.

Aastaid tagasi (veel 1970ndatel) said sa säästudelt, mida hoiustasid, kahekohalisi intresse, mis olid tagatud riigi poolt. Tänaseks on pilt muutunud… ning säästukonto, millele pangad maksavad täiesti olematut intressi, ei ole enam võidukas lahendus.

Kaasajal, kui välja arvata hädaolukorrafond või tagavarapuhver, on investeerimise vaatekohast raha säästmise nõuanne vana ja kulunud.

Missuguseid teisi tulu genereerivaid varasid võiksid inimesed omandada peale kinnisvara? Olete maininud raamatuid (ja autoritasusid), kuid mitte igaüks ole võimeline või huvitatud raamatu kirjutamisest. Lisaks jäävad paljude raamatute müüginumbrid väikeseks. Kas teil on veel soovitusi passiivse sissetuleku tekitamise osas?

Tehnoloogia areng on mänguruumi väga palju ühtlasemaks muutnud, eriti näiteks väikeste ideede pööramisel sissetuleku allikaks. Täna on veebipõhised firmad ühed suurimate ja edukaimate seast maailmas ning ettevõtjad kasutavad kõikjal tehnoloogiat väga laialdaselt, jagamaks ideid, loomaks uusi ettevõtteid, turundamaks tooteid ja teenuseid.

Mulle meeldib näide e-raamatute kirjutamisest ja müümisest; mitte sellepärast, et ma ise raamatuid kirjutan, vaid lihtsuse pärast, mis iseloomustab turule sisenemist ja seal tegutsemist.

Üks meie töötaja uuris kord e-raamatu loomist kui vara ning õppis e-raamatut kirjutama, kirjastama ja müüma. Seejärel tegi ta ühe sellise valmis just selsamal teemal. Tänasel päeval kasutatakse paljusid e-raamatuid ideede kommunikeerimiseks ja õpetamiseks. Igaüks võib selle luua teemal, mida ta hästi valdab või milles ta on midagi uut teada saanud. Teine võimalus on esitada endale väljakutse ja leida tähelepanuta jäänud sihtgrupp või mõni muu vajadus, millel on paljulubavad väljavaated.

Mis veel parem – sellise idee võimalikkust uurides (isegi, kui sul ei ole kunagi plaanis toota või müüa e-raamatut) avaneb su mõttemaailm erinevatele raha teenimise võimalustele, mis meil tihti kahe silma vahele jäävad. Oma aju treenimine võimalusi märkama on esimene samm varade loomise või omandamise suunas.

Veel üks moodus passiivseks sissetulekuks on dividende maksvad aktsiad. Uuri mõne sellise kohta ja osta paar osakut. Lisaks sissetuleku saamisele õpid, kuidas toimib pabervaradesse investeerimine ja kuidas mõjutavad turutingimused aktsiahindu ning dividende. Tõenäoliselt kohtad termineid, mis on sinu jaoks uued, see aga annab sulle võimaluse õppida pabervaradesse puutuvat rahakeelt. Nii avarduvad su sõnavara ja mõtlemine.

Allikas: parade.com

Tule kuula Robert Kiyosakit ennast juba õige pea Wealth Forumil! Seniks aga häid mõtteid ka Eestis sarnastel teemadel arutlevalt Jaak Roosaarelt, kellega viis Edu Akadeemia läbi webinari. Vaata kordust SIIT!