Põhjast taas tippu: majanduskriisi ajal kõik kaotanud Kert Loide leidis oma edu valemi

08/10/2014
IMG_0961
Ettevõtja Kert Loide ettevõtluskarjäär meenutab ameerika mägesid, kus järsule tõusule järgneb sama järsk langus. Õnneks on ta madalseisust toibunud ning tegutseb praegu edukalt nii Rootsis kui kodumaal Eestis.

Kert Loide kolis ligi kuus aastat tagasi Rootsi ning on sealsel ehitusturul kanda kinnitanud. Eestis müüb ta kaminaid. Tema edulugu varjutab põhjus, miks mees 2008. aastal kodumaalt lahkus – majanduskriisi puhkedes tema ärid kõrbesid. Kerdi jaoks oli see ootamatu löök, sest seni oli kõik kulgenud ideaalselt.

Kadrinas üles kasvanud ja vaesust liigagi lähedalt näinud noormehest sai 21. sajandi alguses edukas ettevõtja. Ka toona müüs ta kaminaid ning oli oma valdkonnas üks parimaid. Krahhi järel kuhjusid võlad ja olukord näis lootusetu. Loide langes musta masendusse, kuid suutis end kokku võtta ning alustas uuesti, leides uut indu edukalt ettevõtjalt ja rahvusvaheliselt koolitajalt Eric Edmeadeselt. Nüüd on Kert Loide motoks: „Ära kunagi anna alla!“

Mis olid suurimad vead, mis Eestis tegid?

Ühel hetkel fookus kadus. Olin jõudnud tippu, aga mul polnud uusi eesmärke. Sellest see kõik pihta hakkas. Hakkasime laienema liiga kiiresti, avasime poode ja tegelesime kõrvalt muude valdkondadega. Üritasin isegi siseneda restoraniärisse, mis oli suur viga. Läbimõtlemata investeeringud surusid põlvili.

Mida saaksid teised ettevõtjad sinu vigadest õppida?

Kui oled sihi seadnud, jää sellele kindlaks. Ei tasu uljalt riskida, vaid planeerida pikaajaliselt. Ma olin noor ettevõtja, kes polnud kunagi ettevõtlusega tegelenud, tegin kõike katseeksitusmeetodil, elasin päeva korraga. Ka laenude osas tasub kaks-kolm korda mõelda, kas on ikka vaja seda teha. Üldiselt on ettevõtluses oluline kiirus, kommunikatsioon ja sihikindlus. Ära kunagi anna alla!

Miks läksid just Rootsi, ja kuidas suutsid end seal üles töötada?

Ega mul Eestis enam valikut polnud. Negatiivsed hoiakud ja muud probleemid, tahtsin sellest keskkonnast minema ning värskelt alustada. Kuna Rootsi tundus kõige lähemal, kus saab inglise keelega hakkama, valisin selle. Võtsin pere kaasa ja läksin. Alustasin sellega, et hakkasin domeene kokku ostma. Praegugi kuulub mulle domeene, mille eest saab priske raha. Helistasin kontakte läbi ja uurisin, mida saaks teha. Kuna teadsin üht-teist ehitusest, õnnestus läbi Eesti kontakti leida inimene, kes vajas abi paari kuu pärast. Kannatasin selle kuidagi ära, võlad küll kasvasid, aga siis sain tööga alustada. Minu jaoks oli ehitus laiemalt ikka täiesti uus maailm.

Mis ettevõtted sul hetkel on ning millega nad tegelevad?

Eestis on meil pereettevõte Nordflame, mis teeb väli- ja sisekaminaid. Ettevõtte tütarettevõtted on Rootsis. Üks tegeleb ehitusega ja teine on brändingufirma, mis aitab firmasid turustada. Tegeleme mõlemas valdkonnas ja meil läheb väga hästi. Eesti töötajad on eestlased ja Rootsis sealsed kohalikud.

Su teekond Rootsis pole vaid roosiline. Kuidas võitlesid tagasilöökidega?

Kuni eelmise aastani tundsin, et olen jõudnud teatud tasemeni, aga siis tekkis pidur. Ei suutnud edasi liikuda ja olin tüdinenud, tahtsin ettevõtted maha müüa ning võtta aastase pausi. Siiski otsustasin minna Eric Edmeadesi seminarile ja see muutis kõike kapitaalselt. Ta on praktik, kes oskab anda väga häid näpunäiteid. Üritus kestis kolm päeva, aga minu jaoks oli võtmeasjaks ühest päevast 15 minutit. Mu edu valemist oli üks number puudu, Eric andis selle. Ma sain aru, kui palju ise kontrollin: olen raamatupidaja, varustaja, tegelen saja muu asjaga, kuid see probleem oli vaja ära lahendada. Võtsin hiljem Ericult veel kursusi ja otsisin endale äripartneri. Sain vabaks! Kohustused, mida mulle ei meeldinud teha, sain delegeerida, kuna äripartneril olid need inimesed olemas.

Kui võrdled aega enne Ericu koolitust, siis mis seisus on su ettevõtted praegu? Mis on su tulevikuplaanid?

Kui aasta eest oli meil tööl 10 inimest, siis nüüd üle 30. Käive on tõusnud viis korda, teenime korralikku kasumit. Eestis hakkasin taas kaminaid müüma alles tänavuse aasta alguses. Mu praeguseks eesmärgiks on investeerida erinevatesse teistesse ettevõtetesse. Kindlasti tahame oma toodetega domineerida ka internetis, kattes kogu Rootsi. Me oleme müügiettevõte, kes palkab müügiinimesi. Meie kui juhid mõtleme välja tooteid ja tootearendusi, mida müügiinimesed saaks müüa. Lühidalt tulevikuplaanide kohta: areneme ja arendame oma tooteid ja teenuseid.

On sul mingeid nõuandeid, mida Eesti ettevõtjad võiksid teisiti teha?

Ma kitkun juukseid, kui näen, kuidas klientidega suheldakse. Naerata ja ole elementaarselt viisakas! Näiteks kui võtan alltöövõtjaks Eesti ettevõtja, pean hakkama õpetama, et peab naeratama. Kommunikatsioon on samuti väga halb. Probleeme tuleb kohe lahendada ja klientidega suhelda.

Lae alla tasuta 3-osaline videokursus Eric Edmeadesi poolt

Autor: Getter Orusalu, kes on Edu Akadeemia kaasautor