Mida õppida ebaõnnestumistest?

16/11/2015

õpi

Iga aktiivne ja ettevõtlik inimene on kokku puutunud ebaõnnestumise, läbikukkumise ja plaanide nurjumisega. Mida rasketest hetkedest õppida, et nendega kergemini hakkama saada?

“Ebaõnnestumine on loomulik osa õppimise ja arenemise protsessist. Igast kogemusest saab õppida ja õpitust järeldusi tehes edaspidi edukam olla,” ütleb riigihalduse minister Arto Aas Ebaõnnestumise päeva konverentsil.

Ära keskendu liigselt halvale

Iga teekonna tippu varjutavad mitmed raskused, kuid nende kõrval on rohkelt ka õnnestumisi ja motivatsiooni andvaid aegu. Eesti üks edukamaid ärimehi Urmas Sõõrumaa soovitab iga ebaõnnestumise järel mitte liiga pikalt analüüsida, mis läks valesti. “Hoopis olulisem on otsida olukorrast head, sest nii on kergem sellega toime tulla ning edasi liikuda,” arvab ta.

Pole halba ilma heata

Nagu mündil, nii on olukordadel tavaliselt kaks poolt. Õnnestumiste puhul mõelge, mille arvelt õnn on tulnud ehk mida olete eduks loovutanud. Samamoodi leidke ebaõnnestumistest head, sest see on peaaegu alati olemas. Vahel tuleb otsida sügavamalt, vahel vaadata kaugemalt, kuid alati on igas olukorras mõlemad pooled olemas. “Kõik on millekski hea. Me ei pruugi sel hetkel muidugi aru saada, milleks täpselt üks või teine raskus hea on,” jagab Ebaõnnestumise päeval oma nõuandeid laulja Tanja Mihhailova, kes on oma minevikus keelebarjääri tõttu pidanud üle saama mitmetest raskustest. “Ebaõnnestumised võivad olla sammud millegi ilusama ja üllama poole,’’ sõnab aga noor kirjanik Margus Karu, kes rääkis avalikult oma võitlusest depressiooniga.

Ebaõnnestumine on normaalne ja seda juhtub kõigiga

Vahel võib tunduda, et ainult meil veavad asjad kiiva ning ebaõnnestumisi tuleb ridamisi. Sageli jääb mulje, et teistel lähevad asjad alati hästi, ettevõtmised õnnestuvad ning muresid pole. Arvestama peab aga sellega, et avalikkuses, eriti sotsiaalmeedias, kanname me kõik tugevaid maske. Negatiivseid tulemusi, läbikukkumisi ja pettumust valmistavaid momente seal ei jagata, mistõttu võib jääda väga vale mulje.

Ebaõnnestumiste jagamine muudab need normaalseks elu osaks, tänu millele ei tundu tagasilöögid enam nii hirmsad. “Ebaõnnestumise aktsepteerimine ja kogemuslik väärtustamine on pikaajalise edu saavutamise oluline eeldus,” ütleb Arto Aas oma avakõnes.

Ebaõnnestumistest õpid, kuidas mitte teha

Endise Eesti peaministri ja Euroopa Komisjoni asepresidendi Siim Kallase sõnul kaasneb iga otsusega tagantjärele tarkus. Ebaõnnestumistest õpime, milliseid samme peaksime vältima. “Iga edu on unikaalne. Ärge kunagi korrake seda, mida keegi on teinud, vaid leidke oma edulugu,” soovitab Siim Kallas.

Edu arutu jahtimine ja püüdlik soov vigu vältida pärsib Kallase hinnangul igasugust initsiatiivi. Ta lisab: “Pole tõsi, et ebaõnnestumiste põhjuseks on valed otsused. Otsustamise hetkel puuduvad õiged ja valed valikud. Ärge kartke vigu teha, kuid püüdke alati nendest õppida. Nii panete ebaõnnestumised enda kasuks tööle.”

Autor: Kaisa Lumiste, www.kirjutaja.ee

 

Praktilisi nõuandeid, mida koheselt oma ellu rakendada, saad ka oktoobris toimuvalt ürituselt:

Wealth Forum Women – ainult 1000 naisele!