Merle ja Erko Leemet: paarina nii armastuses kui äris

16/02/2016

Merle ja Erko Leemet on abielupaar, kellel on kolm last ja kiiresti kasvav lasterõivaste bränd BredenKids. Pärast Business Freedom Experience koolitust kasvasid nad oma ettevõttega meeletult – ühe töötaja asemel on neil nüüd 14 inimest (toim. tänaseks juba 40) ning kogu tegevus on palju paremini läbi mõeldud.

unnamed

Merle ja Erko Leemet

Nad vaatavad teineteisele otsa ja naeravad, sest ka neile endale tundub uskumatu, kui palju võis üks koolitus nende elus muuta. Aasta tagasi oli Merle ülekoormatud ja tegeles koos ühe poolekohaga töötajaga nende enda loodud lasterõivaste ettevõttes, Erko panustas firmasse palgatöö kõrvalt. Nüüd on neil 12 täis- ja 2 poole kohaga töötajat (tänaseks juba kokku ligi 30 töötajat). Ilmselgelt on muutunud lisaks töötajate võtmisele palju muudki.

“Plaanisime kaubamärki vahetada ning palgata 1-2 õmblejat, kuid heade juhuste kokkulangemise tõttu ja tõdedes, et kvaliteedi tagamiseks on meil tarvis oma tootmist, leidsimegi endale 4 suurepärast õmblejat,” meenutavad Erko ja Merle suviseid tegevusi. Sügisel lisandus tiimi inimesi ka kontori poolele.

Inimesed vajavad kindlustunnet

Nii mitme töötaja palkamine oli küll suur risk, mis tekitas palju ebakindlust, kuid nad nägid, et see on vajalik samm. “Siinkohal ongi esimene oluline õppetund, mille BFE-lt saime – asjade põhjalik läbi mõtlemine ja planeerimine,” toob Erko välja. Nimelt palkasid nad augustis töötajad, palka maksid septembris ja makse alles oktoobris. “Selliselt finantse planeerides saab hajutada ka riske ja väljaminekuid.” Kui kulude suurenemisele järgneb kohe ka müügi tõus, siis finantse jätkub, kuid õnneks saabki seda õigesti ajastada.

Koolitusel antakse osalejatele nelja päevaga materjal, mida võiks õppida terve aasta.

Eric Edmeades tõi Business Freedom koolitusel välja, et inimesed vajavad kindlustunnet. Nii suhtlesid nad brändivahetusel aktiivselt oma olemasolevate klientidega, et tagada neile turva- ja kindlustunne. “BFE-lt õppisime, et meie suhtumine töötajatesse peegeldub nende suhtumises klientidesse,” ütleb Merle. “Meie suhtlesime avatult ja teadlikult nii oma töötajate kui ka klientidega ning kommunikeerisime neile selgelt sõnumit, et kuigi ettevõtte nimi muutub, siis meie väärtused jäävad samaks.”

Tiim peab koosnema erinevatest inimestest

Merle ja Erko tunnistavad, et ega nad enne BFE-d suurt ettevõtlusest ei teadnudki ja seetõttu oli koolitus neile eriti kasulik. “Saime aru, et peame pakkuma lisandväärtust ja õppisime, kuidas palgata töötajaid, töötada välja firma põhiväärtused ja millest kliendisuhtlusel lähtuda,” toovad nad välja mõned nüansid, mida koolituselt said.

“Minu jaoks olid hästi olulised tiimi koostamise põhimõtted,” ütleb Merle. “Nii kerge on moodustada meeskond endasarnastest inimestest, kuid see peab olema just vastupidi.” Täna on nende meeskond väga eriilmeline ning tänu sellele on ka Merlele ja Erkole endale selgem, milles nad ise head on. “Lõpetasime enda nüpeldamise, õppisime ennast mõistma ja arendama oma tugevaid külgi.”

Lisaks äripartneritele ka tugevam armastajapaar

Sageli soovitatakse partneriga koos äri mitte ajada – pidavat ajama tülli. Erko ja Merle on aga ilus näide terviklikust meeskonnast, keda ühendab lisaks armastusele, lastele ja tööle  veel üks kirg ning hobi – tervislik eluviis. “Eric Edmeades’i WildFit toitumisprogrammi tutvustus oli meie jaoks väga huvitav ja oleme sealt palju asju kasutusele võtnud. Need on meie pere harjumusi oluliselt muutnud,” ütleb Erko.

Merle tunneb, et BFE-lt said nad paarina kindlustunde, et liigutakse ühes suunas, hoitakse kokku ja neil on sama eesmärk. “Pole lihtne igal pool koos olla, aga õnneks oleme me päris palju eraldi ka. Oleme ka piisavalt erinevad ja pigem täiendame üksteist,” ütleb naine. “Töö juures oleme kolleegid, jättes isiklikud asjad ukse taha. Kodus olles räägime üsna palju ikkagi ka tööasjadest, aga kuna mõlemad on sellega seotud, siis see on pigem tore kui vastumeelne,” räägivad nad.

Teooriat peab praktikasse panema

Ettevõte areneb ainult siis, kui arenevad selle omanikud. Erko soovitab lugeda palju raamatuid, käia koolitustel ja aeg-ajalt BFE materjalid uuesti läbi vaadata. “Teooriat peab ka praktikasse panema. Ega enne teada ei saa, kui ei ole proovinud,” ütleb ta. Nii soovitab ta kaasa teha koolitusel antud ülesanded ning katsetada, mis sinu firma puhul töötab ja mis mitte.

Nii kerge on moodustada meeskond endasarnastest inimestest, kuid see peab olema just vastupidi.

“Business Freedom Experience koolitusel antakse osalejatele nelja päevaga materjal, mida võiks õppida terve aasta,” ütleb Erko. “Või lausa terve elu,” täiendab Merle. Mõlemad tunnevad, et intensiivsete päevade jooksul omandati teadmisi hästi paljudest erinevatest valdkondadest ja pühapäeva õhtuks oli isegi ideedest üleküllastunud tunne. “Hetkeks tekkis segadus ja peata olek, et kuhu suunas me nüüd edasi peaksime minema, sest kõik valdkonnad vajasid ju arendamist,” naeravad nad. Täna oskavad nad teistele koolitusel osalejatele soovitada, et enne tegutsemist tasub paar päeva lasta asjadel settida ja seejärel usaldada sisetunnet.

päeva lasta asjadel settida ja seejärel usaldada sisetunnet

Lae alla tasuta 3-osaline videokursus Erko ja Merle ettevõttele hoo sisse andnud Eric Edmeadesi poolt

Autor: Getter Orusalu, www.kirjutaja.ee