Majandusteadlane: Nafta madal hind on otsene märk lähenevast majanduskriisist

15/03/2016

Majandusel pole väärtust ilma energiata. Energiaallikas, millel kogu maailma majandus seisab, on nafta. Proovi välja mõelda midagi, mis pole otseselt või kaudselt jõudnud sinuni tänu naftale. Enamik sinu toidulaual olevast on transporditud naftat vajavate sõidukitega. Tööl käimiseks ehk raha teenimiseks kasutab enamik inimesi samuti sõidukeid, mis vajavad naftaprodukte. Meie kõigi elu sõltub vähemal või suuremal määral naftast ning just selle tõttu ongi see niivõrd oluline, ütleb majandusteadlane Chris Martenson.

oil-106913_1280

 

Nafta maapõuest kättesaamiseks on vaja rahalisi ressursse. Kui Saudi-Araabias saab ühe barreli müümise eest 100 uut barrelit pumbata, siis näiteks USA-s on sama näitaja vaid 5. Pole oluline, kui palju naftat on võimalik kätte saada, vaid kui odav see tegevus on. Kuigi nafta hinnad maailmaturul aina langevad, on see väga ohtlik, kuna liiga madalale jõudes ei jää enam finantse uuesti ammutamiseks. Kui riigil endal ei ole maapõues naftavarusid, on neil kaks varianti:

  • maksta nafta eest oluliselt rohkem kui teised või
  • alustada nafta nimel sõda.

Kõik maailma suurimad poliitilised võimud (USA, Hiina, Euroopa Liit ja Venemaa) tegutsevad praegu Lähis-Idas, sest see on koht, kus on viimased odavad naftavarud. See on miski, mis mõjutab suuresti paari järgmise aasta sündmusi – nii poliitilisi kui majanduslikke. Täpsemalt, paari-kolme aasta pärast tekitab tänane puudulik naftasse investeerimine majanduslanguse. Nafta hind on hetkel odav, sest pakkumine ületab nõudluse. Kui nafta hind on ainus, mis langeb, on see majanduses väga halb märk. Inimesed arvavad, et maailmamajandus kasvab, sest nafta hind on madal. Majanduskasvu puhul ei toimu aga iial nafta ülepakkumist.

Hiina on viimased 10 aastat olnud suurim nafta importija, ükski teine riik ei jõua isegi lähedale. Tiitel võeti üle USA-lt, kuid nüüd on ka Hiina hakanud sisseostmist vähendama. Langenud on lisaks muude maavarade import – vase, raua jms. See on märk, et Hiina majandus ei kasva enam 7% nagu väidetakse, vaid seal on samuti majanduslangus, mis omakorda seab ohtu ka kõik teised riigid. Kui Hiina valuuta väärtus langeb, müüb see riik kõike odavamalt kui ükski teine suudab ning deflatsioon kandub edasi muudesse riikidesse. Silm tasub peal hoida maavarade hindadel (k.a. nafta), kuna see on nagu tuulelipp, mis näitab suunda. Praegu ütleb see, et oleme langusfaasis. Naftat ei saa võrdse indikaatorina arvestada, kuna nõudluse hüppelise suurenemise korral oleme me kaitstud. Veel enam – muutused nõudmises ja pakkumises toimuvad üsna järsult.

Kui majandus on langusfaasis, hakkavad pangad muret tundma ning allakäigu takistamiseks otsivad nad viise, kuidas seda turgutada. Sellisel juhul on pankadel kaks reaalset võimalust, et majandust elavdada. Need on aga juba väga äärmuslikud meetmed ning sel puhul peaksid sina olema valmis kõige hullemaks ja tegutsema:

  • Kui hoiuse intressimäärad pankades muutuvad negatiivseks, tuleks kogu oma raha välja võtta, kuna pangas hoidmine pole enam kasumlik. Sellega tahavad pangad “sundida” inimesi panema raha ringlusesse (suurendada tarbimist) ning seeläbi elavdada majandust. Paljudes riikides plaanitakse sularaha käibelt ära võtta, mis tähendab, et sunniviisiliselt peab seda hoidma pangas ning keegi ei pääseks langusest. Pangas hoidmise asemel tuleks raha välja võtta ning investeerida oma ärisse, osta kulda või kinnisvara. Igatahes ei tasu raha hoiusele jätta, kuna sellisel juhul on märkimisväärne kaotus garanteeritud.
  • Teine võimalus on “helikopteri raha” – sinu kontole kantakse raha, sulle antakse maksepuhkust või kantakse mingi perioodi maksud tagasi. See tähendab, et keskpangad trükivad raha ja leiavad viisi, kuidas saata see sinuni. See on märk sellest, et majandusolukord hakkab juba väga hapuks minema. Kui sul on nimekiri millestki, mida sooviksid omada, siis mine ja soeta need endale võimalikult kiiresti. Kinnisvara, tootvad ettevõtted, kuld – ükskõik, milline materiaalne vara. Tasub ka meeles pidada, et võidab see, kes tegutseb kiiremini.

Kui selline stsenaarium peaks juhtuma, on pangad nõutud, oskamata midagi peale hakata. Kuid kuna nad on siiski sunnitud midagi tegema, kasutatakse meetodeid, mille puhul on juba tõestatud, et ei paranda olukorda.

Praegune majandusseis on ainulaadne ning tasub jälgida ja ennast kursis hoida ümberringi toimuvaga, sest lõpuks on kaotajaid väga palju. Majanduslanguse tulemuseks on paljud rikutud valuutad, mitmed riigid kriisis, paljude inimeste elujärg halvenenud jne. Inimesed arvavad, et nende vara rööviti neilt. Kuid mis juhtus tegelikult, on varade ümberjaotumine. Just selle tõttu peaksid ka sina ennast praegu õigesti häälestama, end toimuvaga kursis hoidma ning tegutsema, nüüd kohe! See on ainus viis,  et lõpuks võitjate poolel olla.

Lühidalt kokkuvõttes on majanduslanguse olukorras võitmine või kaotamine nagu tsunami eest pääsemine. Teatavasti enne tsunami tulekut veetase langeb märgatavalt, tunda on maapinna rappumist ja kaugelt merelt kostab midagi, mis kõlab kui “ookeani karjatus”… Kes tunneb märgid ära ja tegutseb kohe – põgeneb ja jääb ellu. Halvemini läheb neil, kes ei jälgi enda ümber toimuvat ega hakka kohe tegutsema.

Kuidas täpselt eesolevaks majanduskriisiks ettevalmistuda ning sellest kasu saada, vaata siit.

Veebiseminar: Kuidas järgmiseks majanduslanguseks valmistuda ja sellest kasu saada