Kuidas lubadusi päriselt ellu viia?

08/01/2016

 

uusaastalubadus

Enesele uueks aastaks lubaduste andmine on lihtne, kuid nende täideviimine võib osutuda üsnagi keerukaks. Kas sina tead, kuidas endale antud tõotustest päriselt kinni pidada?

Uue aasta algus on täpselt õige aeg, mil tasub mõelda möödunud aastale, teha sellest kokkuvõtteid ja järeldusi ning pöörata pilk tulevikku. Mida väärtuslikku õppisime ja milliseid kogemusi saime? Mida teeksime teisiti ja veel paremini uuel aastal ning mida tulevikult suures plaanis soovime?

Iseendale antud lubadusi on keeruline täita

Paljud meist on kogenud, et teistele antud lubadusi on palju lihtsam ellu viia kui omaenda sisemisi soove. Teiste inimeste alt vedamine tundub palju rängem ja hullemate tagajärgedega kui enda unistuste mittetäitumine. Teame oma soovunelmaid põhjalikult ju vaid meie ise ja läbikukkumisel mõistame ka hukka end ise.

Pidev iseenda maha tegemine ja ebaõnnestumisega seotud emotsioonid võivad olla vägagi hävitavad. Mida siis teha? Kas loobuda üldse lubaduste andmisest ja suurte plaanide tegemisest, et mitte jälle tunda negatiivseid emotsioone, kui kõik ei õnnestu nii nagu vaja?

Miks on plaanide elluviimine mõnikord nii keerukas?

Kui küsida ettevõtete juhtidelt, mis on nende jaoks raskem, kas plaanide tegemine ja strateegiate loomine või hoopis nende täideviimine, vastavad nad tõenäoliselt, et igal juhul täideviimine. Selle põhjuseks ei ole inimeste rumalus ega laiskus. Enamasti on mõjutajaks hoopis ajapuudus – täide viiakse eesmärgid, mis on lähemal ja vajavad kiiret reageerimist. Kaugete eesmärkide saavutamine võib aga seetõttu jääda unarusse.

FranklinCovey on rahvusvaheliselt tunnustatud ettevõte, mille eestvedajad on autoriteetsed juhtimisteadustes ning oskavad plaanide täideviimise probleemi lahendamiseks anda palju häid nõuandeid. Nende „The 4 Disciplines of Execution“ (Neli täideviimise distsipliini) kirjeldab selgelt, miks eesmärkide saavutamine enamasti ebaõnnestub.

FranklinCovey on aastaid uurinud täideviimist paljudes meeskondades ja organisatsioonides ning nende uuringud näitavad, et plaanide ebaõnnestumisel on mitu põhjust. Üks neist on näiteks segadus eesmärkides, mis tähendab, et eesmärgid on liiga ebamäärased ning üldsõnalised. Sageli takistab sihini jõudmist ka teadmatus ehk teisisõnu paljud ei teagi, millistel tegevustel on suurim mõju eesmärkide saavutamiseks. Inimesed kipuvad tulemusliku tegutsemise asemel pööraselt ja tagajärgedele mõtlemata askeldama.

Mida saab eesmärgi täitmiseks teha kohe TÄNA?

Häid ideid ja soove on alati palju, kuid neist tuleks välja valida vaid 2–3 tähtsamat. Kui eesmärke on liiga palju ja need ei seostu suure ehk kõige tähtsama eesmärgiga, siis on ebaõnnestumine üsnagi tõenäoline. Seega, kõige tõhusam ongi panna enda jaoks paika üks suur ideaal ja mõelda, millised on reaalsed sammud (ehk väiksemad eesmärgid) selleni jõudmiseks.

Selgema pildi saamiseks on mõttekas oma eesmärk üles kirjutada ja teha seda võimalikult täpselt. Nõnda on suurem võimalus, et see lõpuks tõesti ka täitub. Konkreetsed ja selged kirjeldused näitavad, mida me tegelikult tahame ning miks ja millal me seda tahame.

Pärast suure eesmärgi kirja panemist peaks hakkama samm-sammult tulema tagasi praegusesse hetke. Sealjuures on oluline analüüsida, milliseid väikeseid eesmärke on kõigepealt vaja saavutada – kuidas ja mida peaks tegema, et jõuda oma suure sihini? Eriti oluline on vaadata, mida saaks juba täna teha, et põhieesmärgile lähemale jõuda.

Kindlasti ei pea uusaastalubaduste andmisest ja eesmärkide püstitamisest ebaõnnestumise kartuses loobuma. Üldtuntud on tõde, et suured muutused saavad alguse väikestest sammudest. Tähtis on teada, et lubaduste ja eesmärkide täideviimine ei saagi toimuda üleöö.

Selleks, et lõpp-eesmärk ei tunduks olevat kuskil hoomamatus kauguses, on kasulik püstitada endale reaalseid ehk täna, homme ja ülehomme tehtavaid pisikesi eesmärke, mis lõpuks juhivad suure sihini.

Autor: Kati Aasov, www.kirjutaja.ee

Wealth Forum Women – ainult 1000 naisele!