fbpx

Kuidas leida üles oma tõeline kirg

Teeme kokkuvõtte webinarist, mis rääkis sellest, kuidas leida oma tõeline kirg ning seda ka oma tõelise potentsiaali vääriliselt rakendada.

Webinar väärib kindlasti järelevaatamist, kuna see sai väga palju positiivset tagasisidet ning vastasime selle käigus paljudele inimeste küsimustele selle osas, mis neid takistab ja mis neile muret valmistab.

Webinari kordust saab vaadata SIIN.

Kindlasti tasub liituda ka webinaris mainitud Kutseliitlaste Facebooki grupiga, et teiste sarnaselt mõtlevate inimestega oma ideid ja unistusi jagada.

Kohe ülekande alguses tuli välja, et väga oluline osa oma kire ja inspiratsiooni leidmise juures on enda sisetunde ja tõelise olemusega kontakti saamine. Selle saavutamiseks tasub käia aeg-ajalt looduses jalutamas. Tihti tulevad just siis inspiratsioon ja parimad ideed. Seejärel tasuks teha kohe ka mõni praktiline samm – kas see idee kirja panna või teha kohe midagi selle teostamiseks, sest vastasel korral kipub inspiratsioon lihtsalt ära hääbuma.

Miks on oluline leida oma kutsumus ning enda andeid rakendada?

Sest kui su elus ei ole tähendusrikkaid tegevusi, siis elu kaotab tähenduse! Inimesed on tihti depressioonis, sest ei ole leidnud enda jaoks midagi sellist, mis nende elule tähenduse annaks.
Kui sa teed selliseid tegevusi, mis sulle väga meeldivad ja mis ka teistele kasu loovad, siis on väga raske olla õnnetu. See annab palju elurõõmu ja tähendusrikkust juurde, sest meile on sisse programmeeritud vajadus olla kasulik.

Kui sa tegeled oma kutsumusega, siis toimib kõik palju paremini, sest sa ei pane endale pidurit peale. Vastupidi: kui teed seda, mis sulle ei meeldi, on see vastumeelne, sa ei anna ennast parimat ning hakkad ise ennast tagasi hoidma.

Oma tõelise kutsumuse leidmine on tõsiselt oluline teema, sest sellest oleneb, kas su elukvaliteet ja rahulolu teevad meeletu hüppe edasi või mitte. Sellel on sinu õnnetundele väga suur mõju.

Isegi, kui oled oma kire leidnud, tasub seda aeg-ajalt värskendada ja tegeleda n-ö kirehooldusega. See tähendab seda, et isegi, kui asjad on väga hästi, mõtled selle peale, mida saaks veel paremini teha või mis oleks veel võimalik.

Kui me mõnda aega ei ole ennast teostanud, siis hakkame tavaliselt endas kahtlema ning kontakt kirega hakkab ära kaduma. Kirg ajab sind elevile ja paneb tegutsema.

Anded on need, mille sa avastad kire rakendamise käigus ning mis tulevad sul paremini välja.

Kutsumus – sa saad oma andeid sellisel moel rakendada, et see on teistele kasulik.

Elu eesmärk – see, mida ma teen, on suurem, kui mina ise.

Veel olulisem elu mõttest on leida oma anded ja olla nendega teistele kasulik. Kui sa täidad oma kutsumust, siis täidad sa sellega tegelikult automaatselt ka oma elu eesmärki, millest sul endal ei pruugi aimugi olla.

Mis aitaks meil märgata oma andeid ning meelitada ligi rohkem ideid ja võimalusi?

Alguses on vaja hästi palju lihtsalt julgelt unistada ning proovida mitte hakata neile unistustele takistusi leidma. 

Küsi endalt: “Mida ma tahaksin?” Fraas, mida unistaja seisundis olles tasub kasutada: “Jah, ja…” – ära hakka alguses otsima vabandusi, miks seda mitte teha, sest sellega me tapame suurema osa oma ideedest ära. Mida julgemalt me ideedega mängime, seda rohkem on võimalik avastada.

Kui see on tehtud, võiks mängu tuua realisti, kes aitaks unistusi ellu viia. Küsi endalt: “Kuidas ma saaksin unistuse teostada? Millisel unistusel võiks kõige suurem mõju olla?”.

Kui sa oled realisti pilguga jõudnud mingite konkreetsete suundadeni, alles siis võib endast välja lasta kriitiku, et mitte midagi päris rumalat teha. 

Tekkinud uued ideed tasuks kindlasti üles kirjutada. Sellega premeerid oma aju ja hakkad ideede genereerimist veelgi enam soodustama.

Milliseid nimistuid pidada, et näha rohkem võimalusi?

  1. Tähelepanekud (mustandi fail) – sinna võiks kirjutada kõiksugu huvitavaid mõtteid ja seoseid, mis sulle silma jäävad.
  2. Inspireerivad inimesed – kui sa näed, mis sind teiste juures inspireerib, hakkad lõpuks märkama ka mustrit selle kohta, mis sind ennast inspireerib.
  3. Tsitaadid.
  4. Ärivõimalused.
  5. Head praktikad.
  6. Asjad, mida tahaks proovida/kogeda. Unistused ja soovid.
  7. Ägedad ideed, mida luua.
  8. Rõõmu varamu. Pane kirja, kui keegi annab sulle positiivset tagasisidet – see aitab aru saada, mis sul hästi välja tuleb ning hõlbustab rasketel aegadel motivatsiooni leida.

Nimistute pidamine on sellepärast hea, et lõpuks hakkad nägema mustreid, mis erinevatest nimistutest kattuvad ja mis sinus kirge tekitavad. Märkamised on üliolulised. Mis on need asjad, mis sulle kõige rohkem elevust tekitavad?

Kui sul on kirgesid mitu ning sa ei tea, millist nende hulgast valida, siis proovi neid kõiki või leia viise, kuidas neid omavahel ühendada.

Kutseliitlased

Tegemist on inimgruppidega, kes soovivad koos oma kire alal edasi liikuda ja aitavad üksteisel aru saada, mis nende kired on. See on koht, kus olla vabalt sina ise hukkamõistu kartmata oma unistusi jagada. Grupis on alati keegi, kes kuulab ja annab soovitusi.

Formaat, mida kirgede leidmiseks kasutada (VVV):

  1. VISIOON. Igaüks jagab, mis on tema unistus ja visioon – elav nägemus sellest, kuhu ta tahab välja jõuda.
  2. VÄLJAKUTSE. Mis on praegu tema suurim väljakutse? Mis aeglustab unistuse poole liikumist?
  3. VÕIMALUS. Mis on üks ressurss, mida saaks kasutada, et oma teemaga edasi liikuma hakata?

Kaks kõige võimsamat meetodit endas selgusele jõudmiseks: kas kirjuta või räägi oma VVV läbi.

6 olulist sammu, et lõpetada edasilükkamine ja saada end liikuma; et hakata oma andeid oma tõelise potentsiaali vääriliselt rakendama

  1. Usu endasse ja tea enda “miksi”. Väga oluline on teada, miks sa midagi teed ning endasse uskuda. Saa kontakt iseendaga ja mõista, mida soovid. Kui oled sina ise, siis hakkad õigeid asju ja inimesi ligi tõmbama. 
  2. Sihi kõrgele ja tegutse targalt – kui sa seda ei tee, siis ei liigu sa edasi. Samas ära ka punnita – liigu strateegiliselt.
  3. Julge eksida ja vigu teha. Vead on parim viis õppimiseks. Sa kas õnnestud või õpid. Iga “läbikukkumine” on mingil moel õppetund.
  4. Liigu tegeliku potentsiaali poole koos teistega – see on palju lõbusam ning avardab vaatevälja. Aitab tegevustehunniku alla mitte mattuda. Sul on vaja teistsuguste oskustega inimesi enda ümber, kes teevad ära selle, mida sina ei naudi. 
  5. Keskendu olulisele – alguses on oluline öelda kõigele “jah”. Kui oled oma kutsumuse juba leidnud, on oluline õppida ka “ei” ütlema. Keskendu sellele, mis viib sind lähemale oma eesmärkidele. EI=JAH sellele, mis sinu jaoks oluline on. Nii on lihtsam ära öelda.
  6. Küsi õiglast hinda. Millegipärast tundub, et see, mis tuleb kergelt välja, pole midagi väärt. Küll aga küsitakse raha selle eest, mis tuleb vaevaliselt ja mille puhul sa teed rasket tööd. See ongi lõks. Kui teed seda, mis sul hästi välja tuleb, tulebki küsida selle eest rohkem, sest sa teed seda kirega ja paremini kui teised ning tõenäolisemalt jaksad ja soovid ka rohkem teha.
    Küsi sellist hinda, mis tekitab sinus isegi natukene ebamugavust, aga jäta ka võimalus mingiks kompromissiks. Vahel võid öelda, et mu hind on selline, aga ma võin seda ka teha tasuta. See aitab inimestel sinu tegelikku väärtust tajuda ja hakata sind rohkem hindama.
    Mõtle kogu aeg, kuidas inimestele väärtust pakkuda.

Kui sa peadki tegema praegu muud tööd vaid raha pärast, siis selle kõrvalt saab vaikselt hakata koostama väljumisstrateegiat – teha töö kõrvalt vaikselt oma asju.

Proovi ebameeldivad asjad endale mänguliseks muuta. Isegi, kui sa ei naudi neid asju, siis proovi neid siiski teha südamega ja hästi. 

Mõtle, kuidas oma praeguses ametis treenida neid oskusi, mida sul tulevikus vaja läheb, kui sa kunagi hakkad oma asja tegema.

Kohtu oma tutvusringkonnas inimestega, kes on kirglikud ja teevad oma asja hästi. Lase neil jagada oma lugu – see annab ka sulle inspiratsiooni juurde. Kirg on nakkav.

Sinus on olemas oma erilised anded – kui sa neid ei jaga, siis jätad teised inimesed nendest ilma. See on inimeste üks suurimaid surmaeelseid kahetsusi.

Tõsta oma tähendusrikkuse indeksit!

Autor: Argo Luigas

Kui sa soovid webinari järele vaadata, siis salvestuse lingi leiad siit:😊👇

Saada küsimus

    Vastame 24 tunni jooksul.

    Internet Explorer Icon

    NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.