Kui tahad rikkaks saada, siis kontrolli oma emotsioone. Ehk 10 kõige tähtsamat finantsalast tõetera

15/10/2015

haridus

27. oktoobril 2015 Eestis Wealth Forumil esinenud finantsekspert, ettevõtja, investor ja bestsellerite autor Robert Kiyosaki toob välja 10 kõige tähtsamat finantsalast tõetera. Loe ja võta teadmiseks!

 

Tõetera nr 1

Sissetulekuid on kolme sorti: teenitud, kapitali kasvust tulenev ja passiivne. Kõige levinum on palgatöö, aga kõige parem neist kolmest on passiivne sissetulek, sest see tiksub pangakontole nii ehk naa, sõltumata sellest, mitu tundi sa töötad. Lisaks sellele maksavad palgatöötajad proportsionaalselt kõige enam makse.

 

Tõetera nr 2

Maailmas on kolme sorti inimesi: töölised, FIE-d/väikeettevõtjad ning kapitalistid. Reeglina on rikkad need, kes teevad otsuseid ja kirjutavad reegleid mängule, mida me kõik mängime. Rikkad ehk kapitalistid on need, kes on tööle pannud süsteemi, mis neile raha sisse toob ka siis, kui nad ise tööd ei tee. Nad saavad sellist eluviisi endale lubada, sest inimesed ja raha töötavad nende heaks.

 

Tõetera nr 3

On olemas head ja halvad laenud. Inimesed, kellel on head finantsalased teadmised, oskavad kasutada laenu selleks, et oma rikkust veelgi kasvatada. Need aga, kellel finantsteadmisi napib, teevad ennast laenu võttes hoopis vaesemaks.

Seetõttu on kasulik investeerida näiteks kinnisvarasse, sest selle jaoks vajaliku raha annab sulle suures mahus pank. Aga proovi minna panka ja vaata, kas sulle antakse raha, kui sa tahad seda investeerida näiteks fondidesse või aktsiatesse!?

 

Tõetera nr 4

Miks enamik inimesi ei ole rikkad? Kõige suurem põhjus on hirm kaotuse ees ja teine on ahnus. Kui muutud emotsionaalseks, siis teed rahaga rumalaid asju. Kui sa ei julge riskida, siis kaotad nagunii. Ja kui muutud liiga ahneks, siis kaotad ka.

Nii et kui tahad rikkaks saada, siis kontrolli oma emotsioone, nii hirmu kui ahnust. „Kui sa ei suuda kontrollida oma emotsioone, siis ei suuda sa kontrollida ka oma raha,” on Warren Buffet öelnud.

 

Tõetera nr 5

Inflatsioon ei tähenda seda, et hinnad lähevad lakke. See tähendab hoopis seda, et raha ostujõud kahaneb. Kuna raha väärtus langeb pidevalt, siis ei ole mõtet seda säästudena hoida. Inflatsioon sööb sinu pangakontol seisva raha ära.

 

Tõetera nr 6

Miks rikkad muutuvad veel rikkamaks? Sest nad teavad, kuidas kasutada teiste inimeste raha ja kuidas teha vähese rahaga rohkem. Mida enam sul on kogemusi, seda enam inimesed sind usaldavad, laenates sulle tegutsemiseks oma raha. Siis tuleb leida ainult õige investeerimiskoht.

 

Tõetera nr 7

Kõige enam teadmisi on vaja siis, kui sa oled ettevõtja. Veidi vähemast piisab, kui tegutseda kinnivara alal ja kõige lihtsam on hakkama saada väärtpaberiturul. Samas ei saa väärtpaberiturul toimuvat ise kontrollida ja see on varaklassidest seetõttu kõige riskantsem.

 

Tõetera nr 8

Investeerimine ei ole riskantne, kui sul on olemas vajalikud teadmised. Targad investorid teenivad raha hoolimata sellest, kas turg läheb üles või alla. Ja kui tõele au anda, siis targad investorid teenivad kõige rohkem raha just siis, kui turul valitseb kaos.

 

Tõetera nr 9

Targad investorid hoiavad fookust ja hajutavad vara klasside vahel. Amatöör hajutab ühe varaklassi lõikes, ostes näiteks eri aktsiaid. „Hajutamine on vajalik ainult siis, kui investor ei tea, mida ta teeb,“ ütleb Warren Buffet.

 

 Tõetera nr 10

Rikkaks saamise võimalusi on palju. Sa pead lihtsalt paika panema oma prioriteedid ja valima, millisele võimalusele sa keskendud (ettevõtlusele, kinnisvarale või pabervarale).

Autor: Getter Orusalu, www.kirjutaja.ee

 

Roberti naine Kim on oktoobris tulemas Eestisse. Vaata  lähemalt:

Wealth Forum Women – ainult 1000 naisele!