Kas sinus on rohkem naiselikku või mehelikku energiat?

10/12/2015

energia

Kas sina tead, et meis kõigis on naiselik ja mehelik pool ning tõeliseks eduks ja tasakaaluks peame tähelepanu pöörama neile mõlemale?

Levinud on arvamus, et mehed peavad olema üdini mehelikud ning naised vastupidiselt naiselikud. Naiselik mees pole eeskujulik ning mehelik naine teistele naistele pigem just hoiatuseks. Taolised äärmused teevad aga liiga naiselikkusele ja mehelikkusele, mis absoluutselt iga inimese sees on.

Selleks, et olla edukas, peame aktsepteerima ja iseendas tasakaalus hoidma mõlemaid – nii naiselikkust kui mehelikkust.

Mis on mehelikkus?

Kujutagem ette tõelist meest – välimuselt üsna pikk, laiade õlgade ja kitsaste puusadega, olekult aga enesekindel, tasakaalukas ja jõuline. Selline mehelikkus oli veel mõni aeg tagasi laialt levinud ning standardne, kuid näitab kogu maskuliinset poolt väga ühekülgselt.

Öeldakse, et meie parem kehapool ning vasak ajupoolkera esindavad mehelikku energiat. Sinna hulka kuuluvad otsustamine, analüüsimine, ratsionaalne mõtlemine, numbrid ja tähtajad, eesmärgid, tegutsemine ning kindlameelsus. Meis kõigis on seda teatud hetkedel: ajal, mil oleme roolis ja vajame kiiret otsustamist, töö juures alluvaid palgates ja firma strateegiaid tutvustades ning ülikoolis, olles täpselt graafikus kõikide nõutavate kodutöödega.

Meis kõigis on mehelikkust. Mõni inimene on domineerivam ja oma loomult juba jõulisem, temas on mehelikku energiat sellevõrra rohkem. Sugu siinkohal rolli ei mängi, sest asjalikud, konkreetsed, tegutsemishimulised ning kellaaegadest kinnipidavad inimesed on nii naised kui mehed. Niisiis on igas naises teatud määral mehelikkust. Ja mitte iga mees ei pruugi oma soo tõttu kohe mehelik olla. Mehelikkus on energia.

Mis on naiselikkus? 

Ka naiselikkus on energia ja suuresti on see vastupidine mehelikkusega. Meie vasak kehapool ning parem ajupoolkera esindavad naiselikku olekut. Pehmus, õrnus, armastus, tunded ja emotsioonid, kergus ja elu usaldamine, hetkes olemine ning puhkamine, abi palumine ja oma nõrkuse välja näitamine on ideaalsed näited naiselikkuse energia selgitamiseks.

Mehelik naine tahab kodus kogu aeg midagi teha – triikida, koristada, kokata, siin-seal askeldada. Naiselik naine teeb söögi valmis ja istub siis diivanile ning lubab endal nautida hetke, lugeda või vaadata televiisorit, olla eemal sellest pidevast otsustamise-ja-tegutsemise-maailmast. Võib-olla sööb ta maitsvat jäätist ning on julgelt rahulik. Ta lihtsalt on. Kui mehelikkus on tegutsemine, siis naiselikkus on olemine.

Naiselikkuse energia kandub üle ka tööellu. Kolleegide ja klientidega inimlik suhtlus, abi palumine ning vigade tunnistamine, rahulik meel ja tähtaegade ning eesmärkide kõrval ka emotsioonide aktsepteerimine toovad igast naisest ja mehest välja nende naiseliku poole.

Tasakaalu leidmine tänapäeva ühiskonnas

Pinnapealselt lähenedes on naiselik naine hõljuv kaunitar, kellel pole ruumi ega kohta edukas ärimaailmas. Naiselik mees on tihtipeale nn pehmo, kellest keegi lugu ei pea. Mehelik naine seevastu on karm ärimutt, keda kardavad isegi mehed. Mehelik mees näib aga justkui keegi, kelle moodi kõik olla tahavad.

Tänapäeva lääne maailm on väga tugevalt kaldu meheliku energia poole. Palju räägitakse edukatest äriinimestest, sihtide seadmisest ja 16-tunnistest tööpäevadest. Rõhutatakse motivatsiooni tugevust ja eesmärkide saavutamist, kiirete otsuste tegemist ning oma emotsioonide alla surumist. Naiselikke omadusi nagu abi palumist, puhkamist ja mediteerimist, emotsioonide lubamist ning rahulikku kulgemist alaväärtustatakse, need pole eduka elu komponendid. Arvatakse, et kes tahab rikkaks saada, see peab ikka jõuliselt konkreetne olema nii oma tegudes, soovides kui ka suhtluses.

Ole sa naine või mees, oma naiselikkuse alla surumine ja meheliku energia ületootmine ei ole hea. Nii avastamegi end ühel päeval lapse lasteaia kontserdi asemel valimas hoopis ärikohtumise, televiisori vaatamise asemel tegemas majandusaasta aruannet ning nädalavahetuseti puhkamise asemel veetmas pikki tunde kontoris, et ihaldatud edu kiiremini saabuks. Tasakaalust väljas energiad toovad kaasa haiguseid, stressi, jõuetust ja rahutust sügaval sisemuses.

Väga normaalne on, kui mehed näitavad välja oma tundeid, puhkavad ja mängivad lapsega lauamänge ning kombineerivad seda oma tähtaegadest kinni pidamise ja eelarvete koostamise oskusega. Sama ka naiste puhul – tasakaalus energiatega naine oskab otsustada ja olla ametlikult konkreetne, aga ka pehmelt hoolitseda perekonna ja iseenda eest. Selleks, et olla õnnelik, peavad energiad olema tasakaalus.

Autor: Getter Orusalu, www.kirjutaja.ee