Jõukuse saladus: tasusta iseennast esimesena

18/01/2017

1926. aastal kirjutas George Clason raamatu pealkirjaga “The Richest Man in Babylon”, mis osutus üheks kõigi aegade suurimaks eduteemaliseks klassikaks. Tegemist on muinasjutulise looga mehest nimega Arkad – lihtne kirjamees, kes veenab oma klienti ja laenuandjat, et too õpetaks talle raha saladusi. Raamatus kirjeldatud rikkaks saamise lihtsatest reeglitest teeb kokkuvõtte Jack Canfield, kes on filmi “The Secret” üks peaosaline, lisaks on ta välja andnud raamatu “The Sucess Principles” ning raamatuteseeria “Chicken Soup for the Soul”.

jack-chicken-soup

Maksa kõigepealt endale

Esimene põhimõte, mille laenuandja Arkadile õpetab, on järgmine: osa kõigest, mis sa teenid, peab jääma sulle endale. Seejärel jätkab ta selgitustega, et pannes esmalt vähemalt 10% oma teenistusest kõrvale nii, et see on kulutamiseks kättesaamatu, näeb Arkad seda hulka aja jooksul suurenemas ja ise raha juurde kasvatamas. Veel pikema perioodi pärast saab sellest suur summa tänu liitintressile.

Kasuta liitintressi eeliseid

Kui sa pole seda terminit varem kuulnud, siis tea, et liitintress on see intress, mille teenid tuluna oma säästudelt. Jättes tulu säästukontole, hakkab intress omakorda intresse teenima. Piisava aja möödudes kasvatab liitintress väikse rahasumma suureks varanduseks. Liitintress on üks peamisi põhjuseid, mispärast on väga oluline tasustada iseend esimesena ja teha seda juba varakult, et jõukust koguda. Räägime sellest peagi pikemalt.

Õpi investeerima

Niisiis, maailma kõige suuremad säästjad maksavad kõigepealt endale; raha investeerimist võtavad nad sealjuures sama tõsiselt nagu hüpoteegi maksmist.

Muutmaks igakuise rahasumma säästmise omale harjumuseks, eralda kohe palka saades kindel protsent säästukontole, mida sa ei lase endal puutuda. Jätka selle konto kasvatamist, kuni oled säästnud piisavalt, et panna summa nt investeerimisfondi või investeerida millessegi muusse.

“Ära säästa seda, mis on järel peale kulutamist,
vaid kuluta seda, mis on järel peale säästmist.” – Warren Buffett

Vaid 10-15% säästmine oma sissetulekust aitab sul korraliku summa kokku koguda. Maksa iseendale esimesena ja seejärel ela sellest, mis jääb järele.

Selliselt saavutad kaks asja:

  1. Oled sunnitud hakkama omale varandust koguma;
  2. Kui soovid endiselt osta või teha rohkemat, paneb see sind otsima võimalusi, kuidas teenida lisaraha, et seda võimaldada.

Ära kunagi mine oma säästude kallale, et rahastada uhkemat elustiili

Peaksid hoopis oma investeeringud kasvatama tasemeni, mille puhul elatud vajadusel ära liitintressist. Ainult siis saad tõeliselt rahast mitte sõltuda.

Alusta juba täna endale esimesena maksmist

Hoides meeles seda mõtet, et endale tuleks maksta esimesena, tahan anda sulle väikese kodutöö. Arvuta välja, kui suur summa on 10% sinu sissetulekust, ja tee otsus just nii palju kõrvale panna – mis iganes juhtub!

Mis on kõige olulisem, mille jaoks võiksid koguma hakata? Pensioni ajaks? Selleks, et saaksid lõpuks töölt ära tulla ja heategevusega alustada? Vahest soovid rahalist vabadust, et alustada täiesti uue karjääriga alal, mille vastu tunned kirge?

Endale esimesena maksmine ei pea piirduma rahaga. Uuri, kuidas eneseareng ja õppimine sinu elus dividende anda võivad. Iseend täiendades tõmbad ligi üha enam edukust. Võid alustada näiteks positiivsete afirmatsioonide kasutusele võtmisest. Need on aluseks igasugusele enesearendamisele ja mõtteviisi paika saamisele.

Tegime Jack Canfieldiga edu printsiipide teemalise webinari, mis on kättesaadav siin.

Vaata webinari Jack Canfieldiga: 5 kõige olulisemat edu printsiipi - saadaval piiratud aja

Allikas