Jaak Roosaare: “3 viisi, kuidas edukalt investeerida”

17/09/2015

Investeeri

Investor ja raamatu “Rikkaks saamise õpik” autor Jaak Roosaare soovitab kolme head võimalust, kuhu paigutada investeerimismaailma sisenedes oma raha. Lisaks leiad Jaagu jutust kindlasti mõne kasuliku juhtnööri unistatud finantsvabaduse saavutamiseks.

“Tegele sellega, mida lapsepõlves nautisid!”

Vast kõige olulisem põhimõte, mida Jaak endas kannab, on usk lapsepõlve tegevuste olulisusesse. Kui oled oma tuleviku suhtes segaduses, mõtle sellele, mida armastasid teha lapsepõlves. Jaagule meeldis tegeleda rahaga, näiteks pidas ta vanematelt saadud taskuraha kohta raamatupidamist. Samuti eelistas ta raha kulutamise asemel seda koguda. Niisiis pole üllatus, et Jaagust on täiskasvanuna saanud investor. Seega mõtle tagasi oma lapsepõlvele ning võid saada hea vihje oma sisemise tahte ja kire kohta.

“Investeerimine ei ole raha tekitamise meetod!”

Jaak on veendunud, et investeerimisega ei saa raha tekitada, pigem on see võimalus raha hoida ja kasvatada. Tavaliselt unustavadki inimesed ära, et enne investeerimist on vaja luua kapitali.

Jaak teenis investeerimiseks vajaliku raha 7 aastat Ameerikas raamatuid müües. Tänu raskele müügitööle õppis ta raha hoidma, sest tundus kuidagi tobe osta selle eest lihtsalt asju. ’’Tulud üles, kulud alla, vahepealse investeerid ära!’’ õpetab mees. Lisaks mainib ta, et finantsvabadus ei tohiks olla lõppeesmärk, pärast mida viskad jalad seinale. Tähtis on siiski teekond, raha haldamine kui protsess.

Jaak Roosaare eduka investeerimise 3 nõuannet:
  1. Just väikeste summadega on parim alustada laenude andmisest. Jaak soovitab anda tagatud laene, mille tootlikkus on küll võrreldes tagamata laenudega väiksem, kuid seetõttu on väiksem ka risk. Hea mõte on raha hajutada erinevate platvormide ja keskkondade vahel, nii ei kaota sa mõne tagasilöögi tõttu kogu oma investeeringut.
  2. Kinnisvara on Jaak Roosaare hinnangul üks turvalisemaid investeerimisvõimalusi, kui oled turuga hästi kursis. Alustada tuleks kindlasti millestki väikesest, millesse saad investeerida ka enda raha, 100% laenu võtta pole mõistlik. Näiteks on hea võimalus üürida välja ajutiselt enda kodu või mõni tuba. Kinnisvarasse investeerimise puhul peab paika ütlus, et mida vähem kapitali, seda rohkem pead panustama oma aega.
  3. Aktsiatesse investeerimine tundub olevat lihtne viis, kuidas “eimillestki” kapitali tekitada, samas on sellega lihtne ka kõik kaotada. Jaak soovitab aktsiaid ostes mõelda endast kui ettevõtte ühest omanikust, sest nii on kergem teha õige valik. Samuti ütleb Jaak, et tõusvat aktsiaturgu ei tasu karta, sest see on igati normaalne nähtus. Dividendiaktsiate puhul on hea see, et hinna langemise korral kerkib jällegi dividendi tootlus, mis kukkumist veidike kergendab.

Autor: Kaisa Lumiste (www.kirjutaja.ee)

Jaak Roosaare kohta saad rohkem lugeda tema kodulehelt. Seal on ka pikemalt juttu erinevatest varaklassidest, kuhu ta soovitab investeerida.

Jaagu ja paljude teiste inspireerivate inimestega saad kohtuda 27. oktoobril Wealth Forumil, kus esineb maailmakuulus autor ja ettevõtja Robert Kiyosaki.

 

Vaata kordust Jaak Roosaare webinarist SIIT.