Hakka pihta! Lihtsaim viis, kuidas ettevõtlusega alustada

25/09/2016

Ettevõtte Luku-Expert omanik ja asutaja Kaido Sõmer (51) õppis kutsekoolis tisleriks ja lõpetas eriala kuldmedaliga. Kirg peenmehaanika vastu tekkis tal juba lapsena, kui isa, kes oli erialalt metallitööline ja töötas õhtuti graveerijana, poja tööle kaasa võttis.

web_20160414-_mg_4297

Kaido Sõmer. BFSA koolitus Aprill 2016. Foto: Milla Kuhto Photography

“Ma mäletan juhust, kui isa jäi kopsupõletikku ja üks töö vajas kiiresti teostamist. Olin toona 16-aastane ja läksin õhtul isa asemel tööle, helistasin ja konsulteerisin vahepeal ning sain selle töö tehtud,” räägib Kaido, kelle jaoks lukkude lahti võtmine ja kokku panemine juba veidi vanemas eas oluline ja põnev tundus ning kes mõtles sageli välja erinevaid nõkse kinni jäänud lukkude avamiseks. “Mind paelus lukkude sisemine elu,” võtab Luku-Experdi looja oma teekonna lukkude maailma ühe lausega kokku.

Raha pole alati motivaatoriks

Puusepaks õppinud Kaido esimene töökoht oli Viru Hotellis, kus tema peamiseks ülesandeks oli lukkude ning remondiga seonduvate probleemide lahendamine. Aasta oli siis 1983 ja ehituskvaliteet, viimistlus ning disainilahendused, mida Kaido nägi soomlaste poolt rajatud hotellis, erinesid suuresti ülejäänud Eestis toimuvast.

Kaido tunnistab, et tal läks palgatööl piisavalt hästi ja vajadust oma ettevõtte loomise järele ei olnud. “Mul oli Viru Hotellis hea töökoht ja mul ei olnud mingit vajadust raha pärast oma ettevõtet luua.” Ja kui Kaido 1992. aastal äripartneri peale käimise tulemusel enda firma asutas, otsustas ta esialgu endiselt palgatööd jätkata. Kaido, kes oli Soomes näinud, kuidas on võimalik kliendisuhtlust arendada ja süsteeme üles ehitada, soovis ka oma firmas uusi teadmisi rakendada. Peamiseks kannustajaks ettevõtte loomisel oligi pigem idee asju teostada selliselt, et need näeksid head välja ja oleksid kvaliteetsed.

Töötajad kui ettevõtte suurim vara

Kaido on veendunud, et üksinda kvaliteeti ja rikkust luua on äärmiselt raske. Inimfaktor on ettevõtte jaoks väga oluline ning meeskonda luues on tähtis, et sinna kaasataks õiged inimesed. Inimesed, kes suudavad ja tahavad panustada. Ka Kaido ise panustab oma töötajatesse palju. “Tuleb suuta luua inimestele võimalus arenguks, sest seni, kuni töö on nende jaoks põnev, suudavad nad ka oma töökohal püsida.“

 Meeskonda luues on tähtis, et sinna kaasataks õiged inimesed.

Kaido tõdeb, et asjalikke lukuspetsialiste on äärmiselt keeruline leida, kuid pigem treenib ta vastavalt oma firma nõuetele välja uue, sobivate isikuomadustega inimese, kui ostab sobimatute töövõtetega spetsialisti konkurendi käest üle. “Spetsialisti suudame me ise koolitada, aga inimese tõekspidamisi ja isikuomadusi on väga raske muuta,” kinnitab ta ja ütleb, et eelkõige ootab ta oma töötajatelt võimekust fokusseerida kogu tähelepanu kliendi vajaduste rahuldamisele. Kaido usub, et kõige olulisem on lähtuda mõttest, mille kohaselt kliendil on vajadus ja ta soovib kaupa osta, mitte pakkuja ei soovi oma toodet ja teenust iga hinna eest müüa.

Ettevõtja edu alus on areng

Kaido tunnistab, et tal ja tema ettevõttel läheb väga hästi. 10 aastat tagasi saavutas ta enese jaoks finantsilises mõttes vabaduse ja praegu pühendub eelkõige investorina oma pensionifondi kasvatamisele. Edukas ettevõtja usub, et tema edu tuleneb arengust: “Ettevõte saab areneda ainult siis, kui ettevõtte juht ehk mina arenen. Ma olen 20 aastat tegelenud isikliku arenguga ja usun, et meie reaalsus rullib end meie ees lahti täpselt sellisena, nagu meie seda enda sees loome.“

 Spetsialisti suudame me ise koolitada, aga inimese tõekspidamisi ja isikuomadusi on väga raske muuta.

Kuid kuidas luua reaalsust hästi? Kaido jaoks on see lihtne – tuleb käia koolitustel, areneda ja õppida. Ta usub, et nii, nagu me areneme, muutuvad ka meie otsused ja tulemused järjest paremaks. Läbi iga pisikese sammu ja otsuse sünnib järjest parem tulemus. “Kui sa oled oma ettevõttes kõige tähtsam mutter, oled sa ühtlasi ka kõige suurem pidur, mis tähendab, et kui ettevõte ei arene, on põhjus tõenäoliselt sinus endas,” on Kaido veendunud.

Parim aeg alustada on just praegu

Neile, kes siiani kõhklevad, kas alustada ettevõtlusega või mitte, on ühtekokku nelja ettevõtte juhil Kaidol vaid üks konkreetne soovitus: “Hakake pihta!”. Kaido teab, et tihti on inimestel idee mingist tootest, mida nad tahaksid arendada, kuid nad ei hakka sellega lihtsalt peale ja mingil hetkel tõdevad, et keegi varastas nende idee. Teisel juhul lihvitakse oma toodet 5 aastat viimse täiuslikkuseni ega julgeta sellega välja tulla, kuid ühel hetkel turule jõudes ei osta seda keegi, sest toode on kas aegunud või sel polegi tegelikult turgu. “Hakka pihta tähendab seda, et väikeste summadega on võimalik ära testida, kas toode või teenus toimib ja kas kliendid on valmis seda ostma sinu pakutud hinna eest. Testi väikeste asjadega ja sa saad oma kogemused väikeste summadega, kaotamata hiljem suurt hulka raha,” soovitab edukas ettevõtja ettevõtjaiks ihkajatele.

Teeme Kaidoga 3. oktoobril TASUTA webinari “7 viga, miks enamik ettevõtteid läbi kukuvad, ja kuidas neid vältida”. Pane ennast kirja SIIN!

Autor: Viivika Eljand, O2 Works