Esimesed sammud ettevõtluses: vaja on kannatlikkust ning tugevat meeskonda

16/11/2014
webinar_blog
Ettevõtjad Eric Edmeades ning Kert Loide ütlevad, et edu ei tule üle öö, selle nimel tuleb palju vaeva näha. Oluline on ümbritseda end tugeva meeskonnaga ning olla valmis abi küsima.

Enamik ettevõtteid ebaõnnestub, ainult vähesed jäävad püsima ning veelgi vähesemad on püsivalt edukad. Viimaste puhul on suur roll tugeval vundamendil, firmat alustades ei saa pea ees lahingusse tormata. Antud teemal rääkisid hiljutises Edu Akadeemia webinaris Kanadast pärit Eric Edmeades ning eestlane Kert Loide.

Ikka kardetakse, et pole oma meeskonda ja oskusi äri ajada. Kuidas hirmudest üle saada?

Edmeades: Arvatakse, et palgatöö on kindlam kui oma äri ajamine. See tuleneb ideest, et kui keegi lubab palgamakset, siis on kõik hästi. Ma arvan, et see pole nii, oleme ju näinud, kuidas suured firmad lähevad pankrotti. Töökindlus pole kindlus, vaid oma aja ning vabaduse müümine. Mina teadsin, et tahan ise oma saatust kontrollida. Mida on alustuseks vaja? Esimesi kliente. Justkui kaevu kaevamine, kui jõuad veeni, tead, et saavutad oma eesmärgi.

Loide: Olen alati suurelt unistanud. Pärast armeeteenistust proovisin paari töökohta, sain palga kätte, aga võtsin peagi järgmise kuu palka ette. Alati oli puudu. Hakkasin oma ideid inimestele pakkuma nii, et käisin ukselt uksele ja uurisin, kas saaksin võimaluse midagi teha. Lõpuks sain.

Kui oled juba firma loonud, kuidas astuda järgmine samm ehk kasvada?

Edmeades: Firma kasvab koos sinuga ning alati ei pruugi kõiki muudatusi nähagi. Kõik võtab aega, pole nii, et ühel päeval on startup ja järgmisel päeval palju töötajaid. Psühholoogia, õppimine ja tööprotseduurid – need on esmased asjad.

Loide: Hakkasin tõsiselt vaatama, mida peaksin tegema teisiti, et suudaks järgmisele tasandile tõusta. Mul võttis 6-7 aastat, et jõuda praeguse olukorrani. Oluline muutus oli see, kui läksin eelmisel aastal Eric Edmeadesi seminarile. Otsisin ja sain vastused, praegu mu firma kasvab väga kiiresti. Kui lahkuksin praegu oma ettevõttest, suudaks see minuta edasi töötada.

Töötate mõlemad väljaspool oma kodumaad, kuidas võõras riigis hakkama saada?

Edmeades: On üks kindel reegel, mis kehtib nii välis- kui kodumaal. Alati tuleb mõelda: kes saab mind aidata? Kes teab vastuseid? Kes aitab leida äriideid? Kes, kes, kes? Me elame koostöö ajastul.

Loide: Olen oma äri alustanud nii Eestis, Rootsis kui ka USAs. Alati olen endalt küsinud: kuidas saaks kiiremini? Kes oleks minu meeskonnas? Olen õnneks need inimesed ka leidnud. Tähtis on olla avatud.

Kui firma kasvab agressiivselt, kas on hea mõte võtta mõni partner ja osa oma firmast ära müüa?

Edmeades: Mõned ettevõtjad tahavad omada 100 protsenti ettevõttest. See võib töötada, aga tavaliselt hoiab see firma kasvu tagasi. 50 protsenti suurest ettevõttest on enam väärt kui 100 protsenti väikesest. Siiski tuleb äripartneri valik põhjalikult läbi mõelda, see on äriline abiellumine.

Loide: Aasta tagasi müüsin 50 protsenti oma firmast Rootsi äripartnerile. See oli mu elu raskeim otsus. Tahtsin kõike omada ja ise teha. Väga raske oli lahti lasta, aga täna võin öelda, et see oli põhjus, miks olen edukas. Õpime äripartneriga teineteiselt iga päev.

Lae alla tasuta 3-osaline videokursus Eric Edmeadesi poolt