Enda tähtsaks pidamine lubatud

19/07/2017

Autor Kim Kiyosaki 

Üllatavad põhjused, miks “isekas” olemine kõigile kasuks tuleb

Naised, öelge koos minuga: oma elus olen kõige tähtsam asi mina ise. Keegi teine ega miski muu – lapsed, abikaasa, partner, usk, missioon – ei tule enne mind.

Mida? See tundub veider? Ülbe? Isekas? Aga ei ole seda ja ma kohe räägin, miks. Ning selle blogipostituse lõpus hõikame seda kõik valjult koos.

Kui sarnaned enamikule naistest, siis oled tõenäoliselt veetnud viimased aastakümned, püüdes olla kõigile kõike: parim tütar, parim ema, parim abikaasa/tüdruksõber, parim ärinaine, parim naaber või parim koguduse liige. Missugune väsitav nimekiri igapäevastest ja -nädalastest rollidest! Kusagil ei ole aga mainitud “parimat mina” – kuhu see jääb?

Võimatu on etendada kõiki neid teisi rolle edukalt, kui sa ei ole parim mina. Viimane nõuab aga, et seaksid ennast esikohale, kõigest muust kõrgemale, et sul oleks rohkem, mida endast anda.

Kui tähtsustad midagi üle enda – nt oma religiooni, lapsi, partnerit või isegi oma elu eesmärki – siis lased sellel kellelgi või millelgi ennast kontrollida. Annad talle/sellele võimu enda üle. Sa kaotad osa iseendast. Loomulikult on need kõik sulle olulised, kuid mitte olulisemad sinu isikust.

Kord, kui sellesama väite ühele naisgrupile esitasin, kommenteeris üks neist, et ta on valmis ohverdama enda elu oma laste nimel. Olen selles täiesti kindel, nagu ka selles, et enamik emasid tunnevad sama. See aga ei tähenda, et sina, sinu vaimne olemus, oleks vähem oluline kui su lapsed. Tavatsesin varem öelda: “Minu finantshariduse missioon tuleb enne kõike muud!” Jah, see missioon on mulle erakordselt oluline, kuid mitte rohkem kui ma ise.

Foto: Milla Kuhto Photography

 

Huvitav on see, et mehed ei näi selle kontseptsiooni üle naistega võrdselt pead murdvat. Sõna, mida kuulen enim just naistelt postituse pealkirjas toodud väite kontekstis, on “isekas”. Millest selline erinevus meestega? Portaali Psychology Today artikli põhjal raputab mees kergemini endalt isekuse süütunde, sest ühiskonna definitsioon mehelikkusest kätkeb endas püüdlust enesearengu, ambitsioonide, konkureerimise ja agressiooni suunas. Naiste puhul vaadatakse isekusele karmimalt, kuna naiselikkuse põhiolemuseks peetakse pigem hoolitsemist. Soov mitte paista – ega ennast tunda – isekana, motiveerib ja kujundab enamasti rohkem naiste kui meeste elusid.

Miks on see nii paljude naiste jaoks probleem?

Minu hinnangul oleme niivõrd kohanenud pidama kõiki teisi (lapsi, elukaaslasi, vanemaid, töökohta või oma äri) tähtsamaks, et juba harjumusest istume alati tagaistmele. Natuke liiga tihti näen sotsiaalmeedias, kuidas mõned naised lausa kiitlevad sellega, kui väsinud nad on, nagu see oleks mingi aumärk. Kurnatus tuleneb sellest, et nad nö teenindavad kõiki endale armsaid inimesi, jättes iseennast tähelepanuta. Selle tulemus on energiast tühjaks jooksmine – olukord, mis ei ole kaugeltki jõudu, inspiratsiooni ega tervist tootev.

Oma mina osas järje pidamine on kerge tagaplaanile jääma, kui elada igapäevaselt kellegi teise unistuste, visioonide, soovide ja vajaduste järgi. Selleks, et teiste eest hoolitseda, pead ennekõike ise enda poolt hoolitsetud olema.

Mõtle tagasi ajale, mil olid tõeliselt rõõmus – tundsid vabadust ja täit elujõudu.

Millega sa tegelesid?
Mis tunded sind täitsid?
Kas olid produktiivsem?
Kas teistel oli sinuga koos lõbusam aega veeta?
Kas olid ise abivalmim?
Kas tundus, nagu asjad laabuksid pingutamata?

Olid täielikult see sina, kes sa oled loodud olema, ja seadsid iseend prioriteediks.

Tea, et ON naisi, kes ennast edukalt ja mõistlikult tähtsustavad. Loe 10 naise kohta, kes tõestavad, miks iseenda esikohale asetamine äri jaoks kasulik on.

Mida see kõik sinu jaoks tähendab?

Muidugi seostan ma selle sinu enda finantsilise haridusega ja mis veelgi olulisem, sinu finantsilise transformatsiooniga. Kas sa võtad iga päev aja, mida vajad, et rahalisele vabadusele lähemale jõuda? Kas oled enda jaoks kõige tähtsam…vähemalt aeg-ajalt? Laialt on levinud teadmine, et mida tervem sa oled meeleliselt, kehaliselt ja vaimselt, seda efektiivsem ja produktiivsem saad olla kõigis neis rollides, mida oled otsustanud mängida. Oled kindlasti kuulnud lennukipardal soovitust: “Palume paigaldada esmalt enda hapnikumask ja alles seejärel aidata teistel seda teha.” Nende sõnade järgi tasub elada. Hoolitse enda eest, et saaksid rohkem hoolida teistest.

Oma raamatus It’s Rising Time! julgustan naisi enda hüvanguks seatavaid standardeid tõstma. On aeg näidata eeskuju teistele naistele. On aeg omandada mõtteviis, et ei ole kedagi ega midagi tähtsamat kui meie ise. On aeg seada end esikohale…ja muuta seeläbi maailma paremaks. Lihtne viis alustamiseks on meiega ühineda.

Niisiis, hüüame seda nüüd uuesti, uhkelt ja püstipäi: mina olen oma elus kõige tähtsam. Mitte keegi ega miski pole olulisem. Ei mu lapsed, elukaaslane, usk ega elueesmärk.

Wealth Forum Women – ainult 1000 naisele!