Eesootav finantskriis – mida oodata ja mida teha?

18/10/2015

kriis

Mitmed majandusteadlased ja ettevõtjad ennustavad suure finantskriisi puhkemist 2016. aastal. Järgmise krahhi eest hoiatab ka majandusanalüütik, kirjanik ja PeakProsperity.com kaasasutaja Chris Martenson. Miks oleme jõudnud uue kriisi lävele ja kuidas end selleks ette valmistada?

Rikkus oleneb kontekstist

Nii riigid, ettevõtted kui ka inimesed on liiga palju laenanud. Kuigi Eestil ei ole riigivõlga, mõjutab maailmas toimuv meid siiski, oleme ju tihedalt teiste riikidega seotud. Chris räägib, et maailmas valitseb praegu võlts jõukus. Pangad on trükkinud juurde liiga palju raha, mis tekitabki illusiooni rikkusest. Tegelikult märgib suure hulga raha olemasolu jõukust vaid kindlas kontekstis, näiteks kui seda on millegi peale kulutada. Finantskriisi saabudes võib aga juhtuda, et sinu kogutud rahal pole enam väärtust või selle eest ei ole enam mitte midagi osta. Seega peaksid mõtlema, kas meeletu aktsiate ja valuuta varumine on uue võimaliku krahhi  valguses kõige parem mõte.

Võidab see, kes ostab esimesena

Et turg oleks tasakaalus, peab olema võrdselt nii raha kui ka reaalseid asju, mille peale seda kulutada. Praegu valitseb Chrisi arvates tendents, kus inimesed investeerivad pigem aktsiatesse ja omavad palju valuutat.

Kui tuleb langus, siis kukuvad esmase jõukuse hinnad, näiteks odavnevad metsamaad. Chris Martensoni sõnul on tulevases finantskriisis paremas olukorras need, kes suudavad õigel ajal oma raha paigutada püsivamatesse kohtadesse, näiteks metsa, põllumaasse või kulda ja hõbedasse. Kui kriis on käes, tahavad inimesed osta just neid esmase jõukuse ilminguid. See aga kasvatab hindu, mis paneb esimesed ostjad kõige paremasse olukorda.

Investeeri endasse

Et majanduslangus üle elada ja kindlustada ka oma lastele parem tulevik, võiks ettevalmistusi hakata tegema juba täna. Chris soovitab unustada aktsiad ja valuuta ning investeerida millessegi reaalsesse, millest on sulle enesele palju kasu. Näiteks on Chris ise ostnud omale päikesepaneelid, mis vähendasid tema küttearveid kolmandiku võrra. Nii saab ta kindel olla, et naftahinna tõusmise puhul ei kasva tema küttearved meeletult suureks. Veel soovitab Chris lehel PeakProsperity.com näiteks kasvatada ise endale võimalikult palju toitu või uurida rohkem kohalike põllumeeste ja loomakasvatajate kohta. Nii tehes isoleerid end mõnes mõttes maailmas toimuvast ja majanduskriisid mõjutavad sind vähem.

Et uue kriisi saabumine ära tunda, peab Chrisi sõnul hoidma silma peal nõrgematel riikidel ja ettevõtetel, kellel hakkab kõige esimesena halvasti minema. Tema sõnul on veel 6-8 kuud aega, et teha vajalikud ettevalmistused krahhi üle elamiseks. Pärast seda hakkab kõik kiiremini liikuma ja reageerimisaega enam pole.

Autor: Kaisa Lumiste, www.kirjutaja.ee

Rohkem näpunäiteid järgmise finantskriisi ületamiseks leiad PeakProsperity.com lehelt. Vaata ka Chris Matrensoniga tehtud webinari, mille leiad SIIT!

Capture