Coach – kellele ja milleks?

28/06/2016

Meilt küsitakse pidevalt, kuidas hoida ennast tegutsemas, kui ilmnevad takistused. Mõne koolituse või webinari järel on tegutsemisindu kõvasti, kuid teatud aja pärast ollakse tagasi tavapärases rutiinis ja igasugune tuhin oma unistuste poole liikumisel on kuhugi kadunud.

See on inimlik – kõigest 3-5% koolitustel osalenutest rakendavad õpitut ja saavutavad reaalselt tulemusi. Üks parimaid viise end tegutsemas hoida ja tulemusteni jõuda on palgata endale coach.

EA posters random

Miks on edukatel inimestel coach’ id ja miks peaks ka sul olema?

Coach on pühendunud sellele, et sina saaksid oma soovitud tulemuse. Sa kohtud temaga regulaarselt, ta aitab hoida distsipliini nende asjade juures, mida sa pead tegema, ka siis, kui sulle tundub, et sa neid teha ei taha. Väga lihtne on endaga sõlmitud kokkulepetest mööda hiilida, kuid üldjuhul on inimesed valmis tegema tunduvalt rohkem selleks, et mitte murda kellelegi teisele antud lubadust.

Coach võib olla väga erinevates eluvaldkondades. Mõne poole pöördutakse konkreetse teemaga (finantsid, suhted, tervis), kuid on ka neid, keda võib nimetada elu coach’ iks (life coach). Nende jutule saad minna ka siis, kui sa täpselt ei tea, mida sa oma elus tahad, kuid tunned, et miski peab muutuma. Tema ülesanne on küsida õigeid küsimusi, aidata jõuda selgusele ja paika saada kindlad eesmärgid, mis aitavad jõuda enim soovitud tulemusteni.

Hea näide on tippsportlased, kes on omal alal maailma parimad. Neil kõigil on coach’id ja treenerid, mitte sellepärast, et neil midagi halvasti oleks, vaid sellepärast, et tippu jõuda ja seal püsida.

Ja muide, enamikel edukatel inimestel on lausa mitu coach’i, kelle poole nad erinevate eluvaldkondade parendamiseks järjepidevalt pöörduvad.

Siin on mõned olulised asjad, mida silmas pidada enne, kui endale coach’i võtad.

5 sammu, kuidas valida endale õige coach

  • Sõnasta see probleem või olukord, mida soovid coach’i võtmisega lahendada või milles soovid paremaks saada.
  • Uuri oma potentsiaalse coach’i tausta. Mis tulemusteni on tema varasemad kliendid jõudnud? Kas need vastavad sellele, mida sina soovid? Võimalusel suhtle mõne inimesega, kes on selle coach’i endale palganud. Ära kuula neid, kes ei ole reaalselt ise selle inimese coaching’us osalenud.
  • Kohtu oma coach’iga või tee testsessioon. Küsi endalt, kas selle inimesega koos olles tunned ennast hästi, kas ta tundub sulle usaldusväärne, kas usud, et ta aitab sul olla distsiplineeritud ja jõuda soovitud tulemusteni.
  • Uuri, miks see inimene coaching’u valdkonnas tegutseb. Mis on tema enda lugu? Kas ta on pühendunud aitama inimestel päriselt oma elus tulemusi saada või teeb ta seda lihtsalt selleks, et raha teenida, tundmata huvi, kas ja kuidas tema klientidel tegelikult läheb?

Autor: Roland Tokko, Edu Akadeemia

Oled coach? Anna endast märku!

Edu Akadeemial on plaanis aidata inimestel lihtsamini heade coach’ideni jõuda ja coach’idel üles leida sobivad kliendid.

Kui tegutsed täna coach'ina, siis anna endast märku SIIN