5 viisi, kuidas tõsta enesehinnangut

30/10/2015

enesehinnang

Edukaks saavad need, kes usuvad endasse ja oma võimetesse. Mida teha kõiki kimbutava kahtlusega, et kas mina ikka saan hakkama? Loe, kuidas tõsta enesehinnangut!

Öeldakse, et ükskõik, kas sa arvad, et sa õnnestud või ebaõnnestud, mõlemal juhul on sul õigus. Ehk teisisõnu on meie mõtetel, tunnetel ning sisekõnel äärmiselt tähtis ja määrav roll meie sooritusele. Kõik on kuulnud ütlust, et mõtlemisest algab maailm. Kuidas aga saada mõtlemine selliseks, et enesehinnang tõuseks, usk endasse kasvaks ning sisemine motivatsioon suureneks?

Tuntud ettevõtja Jack Canfield  on lausunud: “enesehinnangu tõstmiseks on olemas kaks varianti – leida viis, kuidas tunda armastatuna, ja leida viis, kuidas tunda võimekana.” Siinkohal viis soovitust.

  1. Lõpeta enda teistega võrdlemine

Lääne kultuurides on tähtsad edetabelid, palganumbrid, like´de arvud ja auto maksumused. Tasub teada, et enesehinnang on sinu personaalne õnnetalisman ja lakmus.

Jah, teised hindavad ja arvustavad, aga sa ei pea neid kuulama. Kui lubad oma õnne määrajaks, hindajaks ja otsustajaks olla teistel inimestel, ei saa sa kunagi enesekindel olla. Nagu ütles Robert Kiyosaki Wealth Forumil: “See, kui inimesed sind kritiseerivad, näitab, et sa teed midagi. Kui sa midagi ei tee, siis sind ignoreeritakse.”

Mine peegli juurde ja vaata sealset pilti. Mitu inimest on sellel peegelpildil? Kellega sa võistled ja kes on tegelikult sinu suurim konkurent? Just, Sinu enda peegeldus.

  1. Kirjuta üles raskused, mida oled ületanud

Kõigil meil on olnud hetki ja ülesandeid, mil oleme pidanud ennast ületama. Olgu see firma loomine, läbirääkimised, avalik esinemine, võõrkeele õppimine, töötusest väljatulemine, koolituse korraldamine, magistritöö kirjutamine – miski, mis polnud meie jaoks esmapilgul mugav.

Kirjuta üles kõik need võidud, ilusad hetked ja momendid, mil olid enda üle uhke ja tahtsid härra Savisaare moodi öelda: TEGIN ÄRA! Pane kirja just need saavutused, mis on sulle tähtsad. Need on sündmused, mida  saavutades tundsid ennast enesekindlalt, võimsa ja targana. Kui sul on raske, siis lihtsalt vaata oma “ Edu vihikut” ja saa sealt enesekindlust.

  1. Harjuta ja praktiseeri

Robert Kiyosaki rõhutas Wealth Forumil korduvalt, et edu saavutamiseks on vaja pidevalt praktiseerida, simuleerida ja harjutada. Olgu tegemist söögi valmistamise, spordi, ettevõtte juhtimise või spetsiifilise oskusega – alati nõuab see vilumuse saavutamiseks korduvat harjutamist.

Me kõik tunneme end tõenäoliselt ebakindlalt midagi esimest korda tehes. Kui aga harjutame, mängime stsenaariumi korduvalt läbi, viime end pisidetailidega kurssi, praktiseerime teadmisi ja lihvime oskusi, siis kasvab lisaks enesekindlusele ka enesehinnang.

  1. Anna rohkem, kui sinult oodatakse

Ammu on teada, et teiste teenimine ja aitamine on suurim rõõm. Sellest pajatavad kõik suuremad religioonid, finantsõpikud ja enesearengu raamatud. Tee tööd kauem ja rohkem, kui sinult palutakse. Pühenda kolleegile ja kliendile rohkem, kui ta vajaks. Pane rohkem tänulikkust ja headust oma saadetavatesse kirjadesse. Kostita hea sõnaga, kui näed pühendumust. Võta hetk ja näita oma vanematele, lastele, partnerile, kui sügavalt sa tegelikult neid armastad. Ole tänulik ja anna rohkem, nii kasvab ka enesehinnang ja teadmine, et oled palju väärt.

  1. Loe biograafiaid

Vahel tunneme ennast väeti ja ebapiisavana. Vahel tahame alla anda. Tea, et ka kõige mõjukamad inimesed tundsid end vahel nii. Enne oma suurt karjääri olid nad nagu iga teine inimene, tundes end ebakindla, nõrga ja arana. Nad kõik eksisid ja pidid raskuseid kannatama. Marylin Monroe ja Elvis olid kõige malbemad inimesed enne oma karjääri, Napoleon julges nooruses vaevu suud paotada. Meediamooguli Jay-Z lähedased leidsid, et ta ei peaks räppima. Henry Ford, Colonel Sanders, Steve Jobs – kõik tegid vigu, korduvalt ja suuri, kukkusid mitu korda, kuid tõusid taas. Elulugu on kiireim tõde oma unistusteni. Loe oma iidolitest, nende raskustest ja eneseületustest.

Enesehinnang on oluline aspekt edu saavutamisel. Kui me ei usu, et suudame, siis me ei suudagi. Tõstes enesehinnangut, tõstame ka oma suhtumist iseendasse ja kogu maailma, saavutame rohkem ja tegutseme julgemalt.

 

Autor: Krismar Rosin, www.kirjutaja.ee

 

Wealth Forum Women – ainult 1000 naisele!