4 nõuannet, kuidas saada paremaks avalikuks esinejaks

21/12/2015

Paljude inimeste töös etendab avalik esinemine tähtsat rolli, kuid vähe on neid, kes end suurele publikule rääkides tõeliselt mugavalt tunnevad. Siin on sulle 4 nõuannet, mida järgida.

Wealth Forum 2015, Tallinn, Saku Suurhall. Korraldaja: Edu Akadeemia. Foto: Milla Kuhto Photography

Rääkimine iseenesest ei ole kartmist väärt, küll aga hirmutab meid inimeste hulk või tähtsus, kelle ees peame esinema. Mitmed edukad ettevõtjad ja avalikud kõnelejad on oma intervjuudes ja blogides välja toonud, mida nad avaliku esinemise juures tähtsaks peavad ja kuidas soovitavad hirmust üle saada. Loodetavasti aitavad need väljavalitud tähelepanekud ja nõuanded sindki.

Harjutamine teeb meistriks

Isegi, kui oled kohustatud suure publiku ees kõnet pidama haruharva, võiksid end juba varakult selleks ette valmistada. Nii arvab Seth Godin, et ebamugavate ja hirmuäratavate avalike kõnede kartmise ja närvilise ootuse asemel saad nendeks hoopis ennetavalt valmis olla.

Kuigi see võib tunduda tobe, alusta rääkimist oma koduloomaga. Seejärel esita oma kõne sõbrale, siis juba tervele perekonnale. Järgmise sammuna võiksid leida mõne kaugema tuttava või täiesti võõra inimese. Mida aeg edasi, seda rohkem mõistad, et inimestele rääkimist ei tasu karta. ‘’Iga tähtis asi, mida me teeme, on midagi, mida me varem kartsime teha,’’ ütleb Seth. Oluline on meeles pidada, et avalik esinemine ei peagi lihtne olema, kuid see on igaühe jaoks võimalik. Harjuta!

Tunne oma publikut

Tõenäoliselt tundub see näpunäide iseenesestmõistetav, kuid Anthony Robbins rõhutab, et oma publiku hirmude, vajaduste ja soovide tundmine on üks tähtsamaid aspekte avaliku esinemise juures. Me kõik teame, et iga kõne peab olema sisukas ja tähendusrikas, et inimesed seda põnevusega kuulaksid, kuid erinevad kuulajad ootavad sinult erinevaid mõtteid.

Mida rohkem teed eeltööd inimeste kohta, kes on su publikuks, seda rohkem suudad oma kõnesse panna asjakohast ja huvitavat sisu. Teadmine, et su jutt läheb tõepoolest kuulajatele korda, annab juurde enesekindlust, mis sind esinema minnes maha rahustab.

Ära võta asja liiga tõsiselt

Olgugi et paljud kõnetreenerid võivad Guy Kawasakiga mitte nõustuda, on tema meelest oluline publiku meelt lahutada, mitte lihtsalt neile informatsiooni anda. Kui kuulajad on sinu esinemisest lõbustatud, jõuavad nendeni ka sinu vahendatud mõtted paremini. Juhul aga, kui su kõne on igav ja üksluine, ei suuda inimesed sind kuulata ja ka kõige sisukam jutt ei tekita neis huvi. Eriti hea oleks oma esinemist vürtsitada asjakohase huumoriga, sest publiku reageering ja naer rahustavad sind kindlasti.

Räägi lugusid

Eric Edmeades ütleb, et lugude rääkimine on võimas viis, kuidas võluda publikut, saada nende tähelepanu ja tunda end laval mugavamalt. See aitab ka “murda jääd” ning saada võitu närvidest ja hirmust avaliku esinemise ees. Lugusid leiab lapsepõlvest, lastest, klientidelt ning ka loetud raamatutest. “Head lood toetavad su sõnumit,” ütleb Edmeades.

Avalik esinemine on paljudele raske. Selleks, et olla edukas kõneleja, peab tekkima kuulajatega side. Seetõttu tuleb esinedes endast alati 100% anda. Kuidas seda teha?

Lae alla tasuta 3 osaline videoseeria: Eduka avaliku esinemise põhitõed

Autor: Kaisa Lumiste, www.kirjutaja.ee