10 erinevust keskklassi ja jõukate vahel

14/10/2015

middle-class-rich

Forbes’i andmetel jaguneb 400 rikkaima ameeriklase vahel rohkem jõukust kui madalaima elatustasemega 150 miljoni ameeriklase puhul kokku. Kuidas on lood aga nendega, kes jäävad sinna vahele? Keskklass? Sina võid kuuluda keskklassi. Sa ei ole vaene, kuid ka rikas mitte…veel. Keskklass näib kokku tõmbuvat, nagu näitavad viimase paari aastakümne andmed. See tähendab vähenevat tõenäosust, et sa ka tulevikus keskklassis oleksid. Pigem kuulud sa siis rikaste või vaeste hulka. Kumba poole sa valiksid?

Kui soovid olla rikaste poole peal, tuleb sul hakata mõtlema nagu jõukas inimene. Järgnevalt on toodud 10 erinevust keskklassi ja rikaste vahel. Ehk annab nendest midagi õppida…

1. Keskklass elab mugavalt, jõukad on võtnud omaks ebamugavuse

„Nõustu tundma ebamugavust. Ole ebamugavusega rahul. See võib minna raskeks, kuid on väike hind maksta oma unistuse saavutamise eest.“
-Peter McWilliams

“Investeerimisel on mugav harva kasumlik.”
– Robert Arnott

Mugav on töötada turvalisel ametikohal ja/või kellegi teise heaks. Keskklass mõtleb, et mugavus võrdub õnnelikkusega, kuid jõukad mõistavad, et erakordsed asjad juhtuvad siis, kui paneme end ebamugavasse situatsiooni. Oma firmaga alustamine on riskantne ja see võib osutuda ebamugavaks. Mõõdukas risk on aga vajalik selleks, et luua jõukust ja saavutada kõrgeimaid tulemusi.

Astu oma mugavustsoonist välja. Vaata üle kõik oma valikud. Kui soovid saada rikkamaks, pead tundma kas või väga natuke ebamugavust. Ehk tähendab see isegi läbikukkumist ja see on hea, sest kui sa ei nurju, ei tee sa tõenäoliselt suurt midagi.

2. Keskklass elab üle oma võimete, jõukad aga alla oma võimete

“Ei ole muljetavaldavamat väärikust ega tähtsamat sõltumatust kui oma võimete piires elamine.“
-Calvin Coolidge

Keskmine miljonär ei oma $ 100 000 maksvat autot ega mitme miljoni dollari väärtuses kodu. Jõukad ei kuluta oma raha amortiseeruvate kohustuste, vaid väärtust kasvatavate varade peale ning elavad alla oma võimete. Keskmiselt sõidavad jõukad inimesed mõne aasta vanuste autodega ning ei osta neid uuena, nagu selgub uuringust raamatus „The Millionaire Next Door“. Kuigi nad saavad endale lubada uut uhket Escalade’t, siis üldjuhul ei osta nad seda.

Pea meeles, kui sa teenid aastas $ 1 000 000 ja kulutad aastas $ 1 000 000, oled sa ikka laostunud.

3. Keskklass ronib mööda korporatiivredelit, jõukad aga omavad seda redelit

“Maailma rikkaimad inimesed otsivad ja loovad võrgustikke; kõik teised otsivad tööd.“
-Robert Kiyosaki

Keskklassi inimesed kipuvad töötama kellegi teise alluvuses. Neil on ametikoht. Karjäär. Keskklassi ülemine kiht kaldub olema iseenda tööandja. Nad omavad ametikohta. Rikkad enamasti omavad enda äri. Neile kuulub see korporatiivredel, mida mööda keskklass end usinasti üles töötab. Jõukad inimesed mõistavad, et vajavad rohkem alluvaid selleks, et ise rohkem raha teenida. Nad mõistavad passiivse sissetuleku võimsust.

4. Keskklassi inimesed on kõigiga sõbrad, rikkad aga valivad targalt

“Pigem veeda aega inimestega, kes on sinust paremad. Vali koostööpartnerid, kes käituvad sinust paremini, ja pöördud ka ise samasse suunda.”
-Warren Buffett

Rikkad mõistavad, et ümbritsedes end edukate inimestega, järgneb sellele ka nende endi edu. Samamoodi kehtib see, et mitte-edukate inimeste seltskonnas liikudes on tulemus ettearvatav. Sinu sissetulek on tavaliselt võrdne su kolme lähedasema sõbra keskmise sissetulekuga. Kui soovid teenida rohkem, viibi seltskonnas inimestega, kes teenivad rohkem. Kõik taandub oma mõtteviisi joondamisele edukate inimestega omaga. Soovides olla rikas, pead mõtlema nagu rikas.

5. Keskklass töötab, et teenida; rikkad töötavad, et õppida

“Noorena tööta, et õppida, mitte teenida.“
-Robert Kiyosaki

Keskklassi inimesi on lihtne veenda töökohta vahetama, kui keegi pakub suuremat palka. Jõukad mõistavad, et töötamine ei käi raha pärast, eriti noorena. Hoopis tähtsam on arendada oskusi ja omadusi, mida on tarvis rikkaks saamiseks. See võib tähendada müügitöö tegemist, et saada aru müügimaailmast. Või töötamist pangas, et mõista raamatupidamist. Kui soovid saada rikkaks, peaksid töötama eesmärgiga omandada selleks vajalikke oskusi. Enamik rikkaid ei saavutanud jõukust suurt palka teenides.

6. Keskklass omab asju, jõukad omavad raha

“Liiga paljud kulutavad raha, mida neil ei ole, et osta asju, mida nad ei taha, avaldamaks muljet inimestele, kes neile ei meeldi.“
― Will Rogers

Jõuame tagasi uhkete autode ja suurte majadeni. Nendele kulutavad keskklassi inimesed enamasti oma raha. Sõida läbi keskklassi elupiirkonnast ja sa näed tõenäoliselt tuttuusi autosid, kallist aiakujundust ja hinnalisi kodusid. Jõukad mõistavad, et rikkaks saamiseks pead tahtma raha rohkem kui asju. Kui jätkad asjade ostmist, lahkub su raha koos nendega. Naljakas, kuidas see toimib. Näiteks, Warren Buffett elab endiselt majas, mille ostis aastal 1958. Ta maksis selle eest vaid $ 31 500.

Lõpeta asjade ostmine ja hakka keskenduma teenitud raha hoidmisele, kogumisele ja investeerimisele. Kui oled šopahoolik, osta varasid! Huvitu investeerimisest, otsi häid aktsiate- ja firmadetehinguid kingade ja elektroonika asemel. Sellegipoolest, kõige tuumaks ei ole säästmine.

7. Keskklass keskendub säästmisele, jõukad aga teenimisele

“Sinu suurim vara on su teenimisoskus. Sinu tähtsaim ressurss on su aeg.”
-Brian Tracy

“Kui oleksid rikas, peaksid kindlasti üheaegselt mõtlema nii säästmisele kui juurde saamisele.“
-Benjamin Franklin

Säästmine on oluline. Investeerimine võib olla olulisem, kuid teenimine on mõlema alus. Saad kindlasti aru, et pead säästma ja investeerima, kuid et tõeliselt suuri tulemusi saavutada, pead rohkem teenima. Rikkad mõistavad seda ja töötavad selle kallal, et luua rohkem sissetulekuallikaid ja teenida enam nende allikate kaudu, mis neil juba on. Kui tõeliselt soovid rikkaks saada, arenda oma teenimis-, mitte säästmisoskusi.

8. Keskklassi inimesed on raha suhtes emotsionaalsed, jõukad aga loogilised

“Vaid tugevat intellekti ja emotsionaalset distsipliini kombineerides saavutad mõistliku käitumise.“
-Warren Buffett

Steve Siebold on viimase rohkem kui 30 aasta jooksul intervjueerinud enam kui 1200 maailma jõukaimat inimest oma raamatu „How Rich People Think“ jaoks. Tema andmetel on rikaste ja keskklassi inimeste rahalise mõtteviisi vahel üle 100 erinevuse. Üks peamisi erinevusi, mis ta leidis, oli see, et keskklass näeb raha läbi emotsioonide, jõukad aga läbi loogika. Emotsionaalsete finantsotsuste tegemine hävitab finantsid. Warren Buffet selgitab, et investeerimise puhul on rohkem tegemist oma emotsioonide kontrollimisega kui raha endaga. Emotsioonid on need, mis panevad inimesi ostma kallilt ja müüma odavalt. Emotsioonid loovad ohtlikke ärikokkuleppeid. Jäta tunded siit välja ja pöördu loogika poole.

9. Keskklass alahindab oma potentsiaali, rikkad seavad aga tohutu suuri eesmärke

“Sea oma eesmärgid kõrgele ja ära peatu enne, kui nendeni jõuad.“
-Bo Jackson

Keskklassi inimesed seavad eesmärke. Mõnikord. Eesmärkide võimsus on aga see, mille poolest nende eesmärgid jõukate omadest erinevad. Keskklassi eemärgid on turvalised ja lihtsasti saavutatavad. Rikkad võtavad omale sellised sihid, mis tunduvad võimatud, keerulised või hullumeelsed. Nad ise aga teavad, et need on saavutatavad. Kõik algab õigest mõtteviisist.

Oma eesmärke seades küsi endalt, kas need võiksid olla suuremad. Küsi, kas see on tõesti kõik, mida suudad teha, või oleksid võimeline rohkemaks. Mina arvan, et sa suudad enamat.

10. Keskklass usub raskesse töösse, rikkad aga võimendusse

“On palju lihtsam rakendada olemasolevad ressursid paremini tööle, kui luua ressursid tühjale kohale.“
-George Soros

Raske töö on paratamatus. Meile kõigile. Kui sa soovid milles iganes tippu jõuda, pead selleks vaeva nägema. Probleem seisneb aga selles, et raske töö üksi sind üldjuhul rikkaks ei tee. Rikkaks ei saada kõike ise tehes. Pead kasutama võimendust, et jõukaks saada ja selleks jääda. Võimendus töötab mitmel moel, allhankimisest investeerimiseni. Mida rohkem võimendust suudad kaasata, seda rohkem aega vabastad asjade tegemiseks, mis sinu äris ja elus tõeliselt tähtsad on.

Mõned erinevused keskklassi ja rikaste vahel on ulatuslikud, teised võivad tunduda lihtsad ja tähtsusetud. Fakt on aga see, et kui soovid jõukaks saada, pead hakkama mõtlema ja tegutsema nagu jõukad seda teevad.

Autor: Kalen Bruce

Wealth Forum Women – ainult 1000 naisele!